Polska Wiadomości

W Przewodowie wybuchł ukraiński pocisk. Tak mówią wyniki śledztwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje „Rzeczpospolita”, opinia biegłych wyklucza, by pocisk, który wieczorem 15 listopada 2022 roku spadł na suszarnię w dawnym PGR i eksplodował, zabijając dwóch rolników, mógł być wystrzelony z terenu Rosji.

Przedstawiono wyniki badań w sprawie wybuchu rakiety w Przewodowie. Dwóch Polaków zabił ukraiński pocisk – tak mówi opinia polskich biegłych w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę.

Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej, potwierdził w rozmowie z „Rz”, że śledczy mają taką opinię, jednak ze względu na jej niejawny charakter nie podają jej treści. Dodał, że „na obecnym etapie śledztwa czynności dowodowe w kraju zostały wyczerpane”. –Skierowaliśmy wniosek o pomoc prawną do Ukrainy i czekamy na odpowiedź – powiedział.

Gazeta ustaliła, że opinia została sporządzona na podstawie wielu źródeł, w oparciu o kompleksowe, niejawne informacje krajowych służb. Całość firmuje Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Jego eksperci byli przy zabezpieczaniu śladów wybuchu w Przewodowie.

Śledztwo wykazało, że był to pocisk przeciwrakietowy typu S 300 5-W-55 produkcji rosyjskiej. Prokuratura ma wiedzę, z jakiego dokładnie miejsca wystrzelono rakietę, ale pilnie strzeże lokalizacji – czytamy w dzienniku.

Przypomnijmy – Ukraina od początku twierdziła, że pocisk, który zabił dwóch Polaków, został wystrzelony przez Rosjan, by eskalować wojnę. W związku z tragedią w Przewodowie, niektóre gorące głowy chciały na tej podstawie dołączyć do wojny. Do dziś Ukraina mataczy w tej sprawie i odmawia pomocy prawnej.

NASZ KOMENTARZ: Coraz bardziej oczywiste staje się podejrzenie, że Ukraińcy celowo przeprowadzili atak na Przewodów, by podjąć próbę wciągnięcia Polski do wojny. Ich obecne mataczenie tylko uwiarygadnia tę wersję. Dobrze, że w listopadzie 2022 roku USA wypowiedziały się w tym temacie bardzo oględnie, przez co ich wasalski rząd warszawski nie podjął żadnej pochopnej decyzji.

Polecamy również: UE chce likwidacji ok. 62 tys. polskich gospodarstw rolnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!