Śledczy z Prokuratury Regionalnej w Warszawie ustalili, że Jakub R., były szef Biura Gospodarki Nieruchomościami i bliski współpracownik Hanny Gronkiewicz-Waltz, w 2008 roku, wydał decyzję o prawie do użytkowania wieczystego gruntu i kamienicy przy ul. Nowy Świat 24 – informuje portal wpolityce.pl.
Okazało się. że decyzja jest nieważna, gdyż osoby, które uzyskały powyższe prawo nie były stronami! To jednak nie koniec urzędniczych powiązań w tej sprawie. Ostateczność decyzji Jakuba R. potwierdziła (także z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz) Gertruda J.- F., która podobnie jak osadzony obecnie w areszcie Jakub R., usłyszała już zarzuty prokuratorskie w sprawie afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Nowe śledztwo w sprawie decyzji urzędników warszawskiego ratusza, którzy wydali prawo do użytkowania wieczystego dla nieruchomości przy Nowym Świecie, prowadzi teraz warszawska prokuratura. Jakub R. i Gertruda J.- F. mogą więc usłyszeć kolejne zarzuty prokuratorskie. Jednocześnie warszawscy śledczy walczą teraz w SKO o unieważnienie podejrzanej decyzji urzędników Biura Gospodarki Nieruchomościami.
Ustalenia portalu wPolityce.pl potwierdziła prokurator Agnieszka Zabłocka–Konopka, rzecznik Prokuratury Regionalnej, która poinformowała, że Prokuratura Regionalna w Warszawie wniosła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie o stwierdzenie nieważności ostatecznej decyzji prezydenta Warszawy z 30 czerwca 2008 roku
– W sprawie nieprawidłowości związanych z procesem reprywatyzacji powyższej nieruchomości, toczy się jednocześnie postępowanie karne w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, zainicjowane wystąpieniem byłych lokatorów kamienicy przy ul. Nowy Świat 24 w Warszawie, do którego przyłączyła się także mieszkająca tam osoba. Śledztwo obejmuje swym zakresem podejrzenie popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników Urzędu m.st. Warszawy Biura Gospodarki Nieruchomościami w sprawie administracyjnej, związanej z przyznaniem spadkobiercom dawnych właścicieli hipotecznych prawa użytkowania wieczystego do powyższego gruntu, tj. czyny zabronione spenalizowane w art.231 § 1 k.k. – informuje rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
– Wobec ustaleń Prokuratury, zaistniała przesłanka dla stwierdzenia przez organ administracji publicznej nieważności decyzji Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 30 czerwca 2008 roku, wynikająca z art.156 § 1 pkt. 4 k.p.a., albowiem decyzję skierowano do osób niebędących stroną w sprawie. Zaskarżona decyzja została skierowana do osób niebędących stronami w sprawie, ponieważ organ administracyjny ustalając następców prawnych dawnych właścicieli hipotecznych przedmiotowego gruntu, oparł się jedynie na orzeczeniach spadkowych. Przy wydaniu tej decyzji pominięto bowiem, że już w dniu 9 lutego 2006 roku ustalone osoby fizyczne będące spadkobiercami dawnych właścicieli hipotecznych – za pośrednictwem działającego w ich imieniu pełnomocnika, sprzedali wszystkie należące do nich prawa i roszczenia do nieruchomości spółce akcyjnej z siedzibą w Łodzi. Okoliczność ta bezspornie wynika z treści aktu notarialnego sporządzonego w dniu 9 lutego 2006 roku, którego kopię załączono do sprzeciwu – tłumaczy Agnieszka Zabłocka–Konopka
Więcej:
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!