W Macedonii zakończyło się referendum konsultacyjne w sprawie zmiany nazwy państwa na „Republika Macedonii Północnej”. Wszystko wskazuje na to, że referendum będzie nieważne, bowiem na pół godziny przed zamknięciem lokali wzięło w nim udział zaledwie 35% uprawnionych do głosowania.
Milion 800 tysięcy uprawnionych do głosowania miało się wypowiedzieć, czy akceptują umowę, zawartą przez premiera z Grecją w czerwcu tego roku. Po zmianie nazwy rząd w Atenach zobowiązał się nie blokować członkostwa Republiki Macedonii Północnej w strukturach atlantyckich i europejskich.
Grecja żąda od Macedonii zmiany od momentu jej powstania po rozpadzie Jugosławii. Historycznej nazwy Macedonia używa bowiem jedna z greckich prowincji. Ateny twierdzą, że stosowanie jej przez inny kraj mogłaby się stać podstawą żądań terytorialnych.
By referendum było ważne, frekwencja musi przekroczyć połowę uprawnionych. Wstępne wyniki poznamy dziś wieczorem. Oficjalne – prawdopodobnie jutro po południu. Wydaje się jednak, że z uwagi na niską frekwencję wyniki jego nie będą ważne.
FYR of Macedonia:
EU/NATO and Name Change Referendum
Turnout
9 am: 2.6%
11 am: 8.1%
1 pm: 15.9%
3 pm: 22.8%
5 pm: 28.8%
7 pm (projection): 35%Turnout needs to be 50%+ for the referendum to be valid. Right-wing opposition boycotts referendum.#Macedonia #референдум2018
— Europe Elects (@EuropeElects) 30 września 2018
Od godz. 7 rano Macedończycy głosowali w referendum. Postawione pytanie brzmiało: “Czy jesteś za członkostwem w UE i NATO, akceptując umowę między Republiką Macedonii oraz Republiką Grecką?”. Umowa została zawarta 12 czerwca przez premierów tych krajów, Zorana Zaewa i Aleksisa Ciprasa. Władze Macedonii zgodziły się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na “Republika Macedonii Północnej”, a w zamian Grecja ma nie blokować już przystąpienia byłej jugosłowiańskiej republiki do UE i NATO.
/polskieradio.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!