Felietony

Regularne stosowanie antybiotyków zwiększa ryzyko hospitalizacji z powodu infekcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Osoby, które zażywają więcej antybiotyków mają większe ryzyko hospitalizacji z powodu infekcji – wykazało badanie opublikowane na łamach pisma „BMC Medicine”.

Epidemiolodzy z University of Manchester doszli do takich wniosków na podstawie analizy danych zebranych wśród ok. 2 mln pacjentów z Anglii i Walii. Informacje dotyczyły powszechnych infekcji (np. infekcji górnych dróg oddechowych, ucha, dróg moczowych), przebytych przez pacjentów w latach 2000-2016. Z analizy wykluczono osoby z przewlekłymi chorobami, np. płuc.

Okazało się, że ryzyko hospitalizacji z powodu jednej z pospolitych infekcji miało związek z tym, ile antybiotyków pacjent miał zapisanych w ciągu poprzednich trzech lat.

Ci, którym przepisano je co najmniej 9 razy, byli ponad dwukrotnie (2,26 razy; ryzyko wyższe o 126 proc.) bardziej narażeni na pobyt w szpitalu z powodu kolejnej infekcji. Dla pięciu do ośmiu antybiotyków ryzyko hospitalizacji było wyższe o 77 proc., dla trzech bądź czterech rosło o 33 proc., a dla dwóch o 23 proc.

Autorzy badania podkreślają, że nie ma pewności, dlaczego częstsze zażywanie antybiotyków w ostatnich trzech latach wiąże się ze wzrostem ryzyka pobytu w szpitalu z powodu kolejnej infekcji. Ich zdaniem konieczne są dalsze prace, które dostarczą wyjaśnienia popartego dowodami naukowymi.

„Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, ale nadużywanie antybiotyków może niszczyć dobre bakterie zasiedlające nasze jelita (tzw. mikrobiota) i zwiększać naszą podatność na kolejne zakażenia” – spekuluje współautor pracy prof. Tjeerd van Staa z University of Manchester.

Specjalista zwraca uwagę, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) z powodu pośpiechu mogą wypisać antybiotyki na pospolitą infekcję, nawet jeśli nie ma pewności, czy jest wirusowa – na którą antybiotyk nie zadziała, czy bakteryjna. W ten sposób, w ciągu kilku lat mogą zastosować wielokrotnie antybiotykoterapię u pacjenta, co zgodnie z wynikami najnowszego badania zwiększa ryzyko poważniejszych infekcji, a w konsekwencji pobytu w szpitalu.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!