Europa Wiadomości

Renault wstrzymał produkcję swoich samochodów w Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal francuskie.pl wojna na Ukrainie wpływa na producentów francuskich marek w Rosji. Według informacji Automotive News, od poniedziałku część linii produkcyjnych zakładów Avtovaz, należących do Renault, będzie nieczynna. Oficjalnym powodem tej decyzji jest brak podzespołów elektronicznych, ale nie jest wykluczone, że to forma nacisku ze strony Francji, która mocno zaangażowała się w sprawę zakończenia konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą.

Wojna, którą wywołała Rosja, będzie miała bardzo poważne konsekwencje dla gospodarki tego kraju. Funkcjonuje tam kilka dużych fabryk samochodów. Największą z nich jest należąca do Renault fabryka Avtovaz. Łada regularnie zajmuje szczyty list sprzedaży. Łada Vesta była tam najchętniej kupowanym modelem tej marki w 2021 roku a Łada Granta zajęła drugie miejsce. Oba te modele sprzedano w łącznej ilości blisko 240 tysięcy sztuk. Także Renault Duster (odpowiednik Dacii Duster), jest bardzo popularny w Rosji, zajmując w rocznym zestawieniu 9 miejsce, sprzedając się w ponad 40 tysiącach egzemplarzy. Duster okazuje się zresztą lepszy na rosyjskim rynku niż np. Toyota RAV4.

Avtovaz zatrudnia około 40 tysięcy pracowników i jest uważany za jeden z najważniejszych zakładów w Rosji. Wstrzymanie produkcji oznacza odesłanie załóg do domu, zmniejszenie wynagrodzeń i opóźnienia w dostawach nowych aut na tamtejszy rynek. Planowane wyłączenie linii produkcyjnych oficjalnie związane jest z brakiem podzespołów i sankcjami, które wprowadzają Unia Europejska oraz USA.

Wyłączenie produkcji we wiodącej fabryce, ograniczenie dostaw nowych aut spoza granic Rosji oraz zablokowanie sprzedaży części i podzespołów uderzy mocno w rosyjski rynek. Jeśli sytuacja się utrzyma, to za kilka tygodni nie będzie tam można kupić nowych samochodów, pojawią się też kłopoty z dostępnością części zamiennych.

Na razie wstrzymanie produkcji ma charakter tymczasowy i w zależności od dostępności części może zostać wydłużone. Renault analizuje jednocześnie możliwe scenariusze, związane z utrzymaniem działalności zakładów Avtovaz. Fabryka sprzedaje ponad 90% swojej produkcji na rynku lokalnym, a resztę wysyła głównie do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), w tym do Mołdawii, Gruzji i Kazachstanu. Około 80% komponentów do produkcji pochodzi z Rosji, jednak wiele z tych kluczowych jest importowanych.

Czy Rosjanie się ugną?

Źródło: francuskie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!