Republika Cypru gotowa jest zablokować pakiet sankcji wymierzonych we władze Białorusi, o ile Unia Europejska nie zdecyduje się na twarde stanowisko wobec Turcji.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozpoczął konsultacje z przywódcami państw UE, które mają ułatwić uzgodnienie stanowisk przed posiedzeniem Rady Europejskiej 24-25 września. Na szczycie planowane jest między innymi przeprowadzenie strategicznej debaty unijnych liderów na temat stosunków z Turcją. W wideokonferencji, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, uczestniczyła także kanclerz Niemiec Angela Merkel, której kraj sprawuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział również premierzy Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Malty i Szwecji.
Podczas wideokonferencji premier Mateusz Morawiecki poruszył z unijnymi liderami kwestie związane z aktualną sytuacją na Białorusi i w Rosji. Szef polskiego rządu wskazał w tym kontekście na niedawną kwestię otrucia opozycjonisty A. Nawalnego oraz wątpliwości dotyczące przyszłości projektu gazowego Nord Stream 2. Premier poinformował również przywódców UE o swoim dzisiejszym spotkaniu z S. Cichanouską, P. Łatuszką i W. Kawalkawą oraz wsparciu Polski dla społeczeństwa białoruskiego.
🇪🇺 Premier @MorawieckiM odbył wideokonferencję z przywódcami unijnych państw, podczas której poruszył kwestie związane z aktualną sytuacją międzynarodową, w tym na Białorusi i w Rosji. Liderzy rozmawiali także na temat unijnej polityki zagranicznej. https://t.co/V6dq5p5ZN2
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 9, 2020
Unia Europejska ani w kwestii Białorusi, ani w kwestii Turcji bynajmniej nie mówi jednym głosem. O ile zdecydowanych działań w kwestii tureckiej domagają się Francja, Grecja i Cypr, o tyle pozostali członkowie UE nie są w tej sprawie aż tak zdeterminowani. Republika Cypru gotowa jest w związku z tym zablokować pakiet sankcji wymierzonych we władze Białorusi, o ile Unia Europejska nie zdecyduje się na twarde stanowisko wobec Turcji.
AB işte böyle Yunan ve Rum elinde oyuncak gibi savruluyor. Ne acı. Yazık.
— Turkish Market (@kamerknc) September 9, 2020
Spór Turcji z Grecją i Grekami Cypryjskimi dotyczy poszukiwań złóż gazu pod dnem Morza Śródziemnego, przy czym Turcja uważa obszar, na którym prowadzi prace poszukiwawcze, za swój, z czym absolutnie nie zgadzają się władze Grecji i Republiki Cypru, które uzyskały tu zdecydowane wsparcie ze strony Francji.
Francja wysyła przeciw Turcji zespół okrętów z lotniskowcem „Charles de Gaulle’
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!