Jak podaje portal dorzeczy.pl Rosja i Chiny chcą zintegrować wymianę swoich danych finansowych, żeby ominąć system SWIFT, od którego część rosyjskich banków odcięto w ramach sankcji za atak na Ukrainę.
Bank Centralny Federacji Rosyjskiej i Ludowy Bank Chin pracują nad integracją rosyjskich i chińskich systemów finansowych, z pominięciem globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT.
Poinformował o tym w środę na konferencji prasowej przewodniczący komisji rynków finansowych Dumy Państwowej (niższa izba rosyjskiej parlamentu) Anatolij Aksakow, cytowany przez agencję TASS.
– Aby znieść ryzyko związane z obsługą obrotu gospodarczego między Rosją i Chinami, konieczne jest nawiązanie interakcji między rosyjskim systemem przekazu informacji finansowych a chińskim. Wiem, że te prace są w toku – powiedział, dodając, że banki centralne obu państw już się tym zajmują.
Aksakow oświadczył też, że rosyjsko-chińskie obroty handlowe wzrosły w pierwszych dwóch miesiącach tego roku o ponad 40 proc. Dodał, że ten proces będzie kontynuowany.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Zachód odłączył część rosyjskich banków od systemu SWIFT, co oznacza problemy z dokonywaniem międzynarodowym transakcji finansowych.
– SWIFT jest dominującym systemem płatności bankowych. Odcięcie od niego banków doprowadzi do zablokowania większości ich światowych transakcji i w sposób skuteczny zablokuje eksport i import Rosji – mówiła 26 lutego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłaszając pakiet sankcji.
– Doprowadzimy do tego, żeby Putin nie mógł w stanie korzystać ze swoich finansów, sparaliżujemy bank centralny Rosji. To zamrozi jego transakcje – przekonywała von der Leyen.
SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to globalny system wymiany informacji i rozliczeń finansowych z siedzibą w Belgii. Ułatwia szybkie płatności transgraniczne, zapewniając płynny przepływ handlu międzynarodowego i przesyłając biliony dolarów rocznie.
Co na to Zachód?
Źródło: dorzeczy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!