Rosja ostrzegła Kirgistan przed “wkroczeniem na drogę Ukrainy”. Władze tego państwa rozważają derusyfikację przestrzeni publicznej. Kirgistan w ostatnich latach zacieśnia związki z Turcją i innymi krajami tureckimi zrzeszonymi w Organizacji Państw Tureckich. Raz za razem dochodzi przy tym do zbrojnych starć na granicy z Tadżykistanem, który uchodzi za najważniejszego sojusznika Rosji w Azji Środkowej.
Ostrzeżenie wystosowała Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej. Rosja zapewnia, że podejmie zdecydowane kroki, jeżeli władze Kirgistanu zdecydują się zmieniać rosyjskie nazwy ulic i dzielnic stolicy, Biszkeku. Wniosek w sprawie dekomunizacji i derusyfikacji przestrzeni publiczne złożył przewodniczącego kirgiskiego parlamentu Nurłana Szakijewa.
– To niewątpliwie wpłynie na prawa Rosjan w Kirgistanie – przekazała Swietłana Żurowa Wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu niższej izby rosyjskiego parlamentu.
Żurowa dodaje, że działania władz Kirgistanu to zaledwie pierwszy krok w kierunku całkowitego odrzucenia języka rosyjskiego w kraju. Jak podkreśliła, podobnie postępowały władze w Kijowie i właśnie “od tego też zaczęły się wydarzenia w Ukrainie”. Dodała również, że z prezydentem Kirgistanu Sadyrowem Żaparowem ma rozmawiać na ten temat sam Władimir Putin.
Przypomnijmy, że Kirgizi to naród turecki i Kirgistan, państwo, które wybiło się na niepodległość w wyniku rozpadu ZSRR, blisko współpracuje z Turcją i innymi krajami tureckimi, zrzeszonymi w Organizacji Państw Tureckich. Tadżycy z kolei to lud irański, blisko spokrewniony z Persami. Tadżykistan to dziś najwierniejszy sojusznik Rosji w Azji Środkowej.
Na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu co jakiś czas dochodzi do wymiany ognia. Ostatnie poważne starcia z użyciem czołgów, artylerii i lotnictwa miały miejsce w połowie września br.
Tacikler ile Kırgızlar Arasındaki çatışmalar pic.twitter.com/bTcc6BLpza
— Asbghostyeni6 (@Asbghostyeni6) September 16, 2022
/dorzeczy.pl, inf. wł./
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!