Rosja i Syria podpisały układ o rozszerzeniu i modernizacji bazy rosyjskiej marynarki wojennej w syryjskim Tartusie.
Porozumienie, podpisane 18 stycznia, będzie obowiązywać przez 49 lat. Na ten okres baza floty rosyjskiej uzyskała pełny immunitet spod jurysdykcji Syrii.
Rosja może przeprowadzać w porcie prace w zakresie pogłębienia dna, żeby wszystkie okręty jej floty mogły z niego korzystać. Ma ona także prawo na własny koszt naprawiać, budować i wznosić budowle, przez nią używane. Rosja uzyskała nadto prawo do rozmieszczenia tam każdej instalacji, niezbędnej do obsługi okrętów wojennych.
Zewnętrzna ochrona wybrzeża w tym rejonie pozostaje w gestii sił syryjskich, a za ochronę zewnętrznych granic morskich, a także obronę przeciwlotniczą bazy odpowiada strona rosyjska. Oprócz tego, Rosja może rozmieszczać poza tereny bazy tymczasowe mobilne stanowiska do ochrony i obrony portu Tartus.
Jeżeli ani żadna ze stron z wyprzedzeniem nie powiadomi o zamiarze wypowiedzenia porozumienia, będzie ono automatycznie przedłużone o 25 lat.
Komitet Dumy Państwowej do Spraw Obrony rozpatrzy porozumienie, jego ratyfikacja nie zajmie wiele czasu – oświadczył pierwszy zastępca szefa Komitetu Andriej Krasow. Podpisanie dokumentu – to działanie, ukierunkowane „na to, by Rosja, jako geopolityczny gracz, wróciła na Bliski Wschód” – zaznaczył.
Przewodniczący Komitetu Rady Federacji do Spraw Obrony i Bezpieczeństwa Wiktor Ozierow wyjaśnił, że celem stworzenia rosyjskiej bazy w Tartusie nie jest realizowanie zadań wojennych, lecz obsługą okrętów Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym.
Ministerstwo Obrony Rosji w październiku poinformowało o zamiarze stworzenia stałej bazy morskiej w Tartusie. Senator Ozierow podkreślał wtedy, że z uzyskaniem przez Rosję pełnowartościowej bazy w Syrii, wielkość śródziemnomorskiego zgrupowania Marynarka Wojenny będzie mogła być powiększona.
/ria.ru/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!