Jak poinformowała pro. Anna Michalska, rzecznik prasowa Straży Granicznej, we wtorek przekazany zostanie wykonawcom teren i rozpocznie się budowa zapory na granicy z Białorusią.
Zapora, która powstanie wzdłuż granicy z Białorusią, ma mieć długość 186 km i wysokości ponad 5,5 m. Prace przy jej budowie winny zostać ukończone w czerwcu bieżącego roku. Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonają firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu oraz spółki zależnej Budrex. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o łącznej długości 105,5 km, a Unibep – 80,7 km. Prace będą prowadzone równolegle na czterech odcinkach.
– Zgodnie z planem jutro rusza budowa zapory na granicy z Białorusią – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej. Prace przygotowawcze trwają już jakiś czas, ale jutro, tak jak zapowiadaliśmy, oddajemy place pod budowę wykonawcom – poinformowała por. Michalska, dodając, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze odcinki, czyli ponad 20 km.
– Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi. Jeszcze w tym tygodniu na miejscu budowy planujemy zorganizować spotkanie dla dziennikarzy – zaznaczyła rzecznik prasowa Straży Granicznej. Poinformowała nadto, że w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.
Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. W Ocenie Skutków Regulacji do projektu wspomnianej ustawy koszt perymetrii oszacowano na 115 mln złotych.
/rmf24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!