Według naszych informacji Portalu Stoczniowego, Inspektorat Uzbrojenia wystosował do Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaproszenie, dotyczące rozpoczęcia procedur związanych z realizacją programu Miecznik, który nie obejmuje jednak budowy i dostarczenia Marynarce Wojennej RP korwet, określanych wcześniej jako okręty obrony wybrzeża, ale wielozadaniowych fregat rakietowych.
Okręty klasy fregata znacznie przewyższają mniejsze korwety dzielnością morską oraz spektrum wykonywanych zadań. Mieczniki mają być uzbrojone w systemy obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych. Nie wyklucza się także ich wyposażenia w wyrzutnie pocisków manewrujących.
Przesłane zaproszenie pozwoli PGZ na stworzenie konsorcjum polskich firm, które wspólnie z wybranym partnerem strategicznym wybuduje trzy fregaty dla potrzeb marynarki wojennej. Jak udało się ustalić Portalowi Stoczniowemu, procedura wyboru partnera zagranicznego powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku.
Portal Stoczniowy skierował zapytania w tej sprawie do biur prasowych ministerstwa obrony oraz Inspektoratu Uzbrojenia. Na razie brak jest oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Nie są znane terminów, w których miałyby się odbywać dostawy okrętów, ani wysokości budżetu przeznaczonego na realizację projektu. Szacuje się jednak, że koszt średniej wielkości fregaty wielozadaniowej nie powinien przekroczyć 2,5 mld zł, a jego wysokość zależeć będzie nie tylko od zamówionego wyposażenia, ale również od czasu budowy okrętów oraz ewentualnego transferu technologii do polskich spółek. Z całą pewnością jednak za trzy wielozadaniowe Mieczniki nie zapłacimy 12 mld zł, jak podawał niedawno Instytut Jagielloński.
/portalstoczniowy.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!