Gospodarka Polska Wiadomości

Rząd Tuska zamyka kolejną kopalnię węgla. W tle podwyżki cen prądu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nasze kopalnie są systematycznie zamykane przez kolejne, zielono-komunistyczne rządy, co prowadzi do uzależnienia naszego kraju od importu surowca i likwidacji energetycznej niezależności, gdyż jednocześnie nie wprowadza się żadnych, sensownych alternatyw dla węgla. Właśnie zapadła decyzja o likwidacji bytomskiej kopalni „Bobrek”, która będzie funkcjonować do końca 2025 roku.

Rząd Tuska zamyka kolejną kopalnię węgla. Zarząd spółki Węglokoks Kraj przedstawił w związku z tym oświadczenie skierowane do pracowników.

„Drodzy Pracownicy, 26 marca w naszej Kopalni doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Decyzją Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego roboty górnicze w rejonie Bobrek-Miechowice 1 zostały wstrzymane. W wyniku tej decyzji poddano ocenie założenia dotyczące eksploatacji w obszarze górniczym Bobrek-Miechowice 1 ujęte w 'Kompleksowym projekcie eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami na lata 2023-2026′ pod kątem dalszego bezpiecznego prowadzenia prac w tym rejonie.

Po przedstawieniu wymaganych dokumentów i wykonaniu analiz, 27 czerwca Komisja ds. zagrożeń naturalnych powołana przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wydała negatywną opinię dotyczącą możliwości bezpiecznego prowadzenia robót górniczych w tym rejonie. Skutkuje to znacznym ograniczeniem zasobów możliwych do wydobycia i koniecznością zakończenia procesu produkcji do końca 2025 roku.

Wobec negatywnej opinii Komisji, od stycznia 2026 roku konieczne będzie rozpoczęcie działań likwidacyjnych. Planujemy przeprowadzić likwidację naszej Kopalni własnymi siłami – z wykorzystaniem naszej Załogi.

Proces likwidacji chcemy prowadzić w oparciu o zapisy zawarte w umowie społecznej z dnia 28 maja 2021 roku z wykorzystaniem gwarancji świadczeń socjalnych w całym okresie likwidacji, tj. urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowych odpraw pieniężnych oraz alokacji do spółek węglowych i innych spółek nie objętych umową społeczną, dających gwarancję kontynuacji zatrudnienia.

Te kierunki działań wymagać będą jeszcze zatwierdzenia przez Ministerstwo Przemysłu.

Zarząd Węglokoksu Kraj będzie się starał na każdym etapie procesu likwidacji zagwarantować zatrudnienie pracownikom naszej Spółki, którzy będą chcieli kontynuować pracę w branży górniczej.

Chcemy, aby ten proces przebiegł podobnie, jak miało to miejsce na Ruchu Piekary, gdy kończyliśmy tam wydobycie w spokoju, z zachowaniem bezpieczeństwa dalszego bytu dla naszych pracowników i ich rodzin. Zadbamy o to, by był to proces przejrzysty i zrozumiały dla każdego z naszych pracowników. Wszystkie działania będziemy na bieżąco konsultować ze stroną społeczną i realizować przy wsparciu Ministerstwa Przemysłu i władz Miasta Bytomia”. 

NASZ KOMENTARZ: Wydobycie węgla na świecie stale rośnie. W Chinach i Indiach co roku powstają nowe wyrobiska. Tylko w Europie, a zwłaszcza Polsce węgiel stał się niekoszerny. Wszystko po to, aby ograniczyć konkurencyjność naszej gospodarki  i utrudnić życie Polaków wysokimi rachunkami. Węgiel wszak nie przestanie zasilać naszych elektrowni. Po prostu będzie – jak dzieje się to już dziś – importowany. Z Rosji, Ameryki Południowej, Australii i innych kierunków. Nasi rządzący są zdrajcami. Nie ma na to innego słowa.

Polecamy również: Belgia: biskupi skazani za to, że nie przyjęli kobiety do seminarium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!