Wiadomości

Rzecznik WOT: realizujemy działania w najbardziej poszkodowanych rejonach kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Realizujemy działania w najbardziej poszkodowanych rejonach kraju – przekazał w czwartek PAP rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk. Marek Pietrzak. Dodał, że największa mobilizacja żołnierzy WOT nastąpiła na Śląsku, Podkarpaciu, Suwalszczyźnie i w Małopolsce.

Ppłk. Marek Pietrzak podkreślił, że na Lubelszczyźnie działa zgrupowanie, które realizowało tam zadania przez ostatnie dwie doby, a na czwartek zaplanowano wycofanie głównych sił z tego rejonu. Jednocześnie po raz pierwszy zostanie uruchomiony tzw. zespół wsparcia odbudowy, którego zadaniem będzie „ocena możliwości wsparcia wojska w zakresie przywrócenia sprzed sytuacji kryzysowej”.

Na Podkarpaciu w powiecie mieleckim w ramach zgrupowania operacyjnego pracuje około 70 żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, działając wspólnie z wojskami operacyjnymi – 16. Batalionem Saperów i jednostką wojskową komandosów. Działania te polegają głównie na zabezpieczaniu gospodarstw przed podtopieniami.

Z kolei w woj. świętokrzyskim uruchomiony został zespół oceny wsparcia, a stacjonuje tam 10. Brygada Obrony Terytorialnej. Rzecznik spodziewa się w tym regionie najbardziej wzmożonych działań, a jednostki przygotowują się do możliwej interwencji.

„Chociaż nie ma jeszcze decyzji o użyciu sił głównych” – zaznaczył.

W Małopolsce działa 267 żołnierzy z 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w czterech zespołach po 50 osób, a w obwodzie pozostaje 67 żołnierzy.

„Jednostki działają w regionie Suchych Gruntów. Układane są tam nasypy, >>sypane worki<< i zabezpieczane poszczególne gospodarstwa. Do tego dochodzi umacnianie wałów przed niszczeniem w skutek działania wody” – dodał. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w czwartek, że do usuwania skutków powodzi wojsko wykorzystuje tam m.in. cztery pojazdy ciężarowe jelcz, dwa agregaty prądotwórcze, zestaw oświetleniowy, transporter, piły i specjalistyczny sprzęt lekki i inny niezbędny sprzęt. W ocenie Pietrzaka najbardziej dynamiczna jest sytuacja w woj. śląskim, gdzie został zmobilizowany 131. batalion lekkiej piechoty z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W godzinach popołudniowych w Bielsku-Białej ma się pojawić 100 żołnierzy, a kolejnych 100 pozostaje gotowych do ewentualnego wsparcia Małopolski. „To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie żołnierze ze Śląska mogą pomagać kolegom w ościennym województwie” – podkreślił. Na Śląsku pracują także trzy zespoły oceny wsparcia, które monitorują sytuację w regionie. Do wszystkich żołnierzy WOT przekazano sygnał, że w całym kraju została podniesiona gotowość do działania, co wiąże się z koniecznością stawienia się w razie wezwania w ciągu 12 godzin. Jak podał w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wprowadzono ostrzeżenia hydrologiczne: trzeciego stopnia na Śląsku – zlewnie Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły; w Małopolsce – Wisła i zlewnie Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy; na Podkarpaciu – zlewnie Wisłoki, Sanu i Wisłoka; w Świętokrzyskiem – Wisła. Drugi stopień zagrożenia obowiązuje na Odrze w woj. opolskim. /Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!