Sejmik woj. podkarpackiego w setną rocznicę zwycięskich walk w obronie polskości Lwowa i Przemyśla wyraża dla ich uczestników najwyższe uznanie – napisano w stanowisku Sejmiku przyjętym w poniedziałek przez aklamację.
„Radość narodu polskiego z obwieszczenia światu w listopadzie 1918 roku odzyskania niepodległości nie oznaczała końca zmagań związanych z restytucją państwa i ustalenia jego granic. Sejmik woj. podkarpackiego w setną rocznicę zwycięskich walk w obronie polskości Lwowa i Przemyśla wyraża dla ich uczestników najwyższe uznanie” – czytamy w stanowisku radnych.
Radni szczególny hołd oddali Lwowskim i Przemyskim Orlętom.
„Czyn zbrojny nastoletnich chłopców i dziewcząt, którzy z niebywałym męstwem toczyli bój o polskość polskich swoich miast, a niekiedy składali życie na ołtarzu Ojczyzny, stanowi jedną z piękniejszych kart historii naszego narodu i regionu. Ich symbol wszedł następnie do kanonu polskiej tradycji niepodległościowej” – zauważono.
W stanowisku radni, jako mieszkańcy woj. podkarpackiego, podkreślili „zasługi Orląt Przemyskich, którzy na ulicach miasta oraz w jego okolicy bronili przynależności Przemyśla do niepodległej Polski”.
„Kulminacja ich walk z grudnia 1918 roku oraz słynna bitwa pod Niżankowicami nie była końcem zasług przemyskich gimnazjalistów, uczniów, harcerzy dla wyzwolonej Ojczyzny. Część z nich walczyła potem w wojnie polsko-bolszewickiej, wszyscy natomiast stali się filarami miejscowej i regionalnej kultury pamięci” – napisali radni.
W stanowisku zaznaczono, że „ceniąc i pielęgnując dobre relacje ze współczesnymi sąsiadami państwa polskiego, nie zapominamy o ofiarnych Orlętach, których poświęcenie jest naszym wyjątkowym dziedzictwem”.
„Oddanie im hołdu postrzegamy jako nieodłączny element obchodów setnej rocznicy odrodzenia Rzeczypospolitej” – zauważono.
Radni sejmiku woj. podkarpackiego „pragną, aby patriotyczny blask bohaterskich obrońców Lwowa i Przemyśla ożywiał naszą współczesną służbę obywatelską oraz wspierał krzewienie idei niepodległości, zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia”.
/Radio Maryja/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!