Inspektorat Uzbrojenia prowadzi postępowanie na dostawy samochodów Jelcz 442.32 do Wojska Polskiego. Zamówienie podstawowe opiewa na 473 pojazdy, a po wykorzystaniu opcji może ono objąć nawet 888 wozy – informuje portal Defence24.pl.
Prowadzone przez IU postępowanie dotyczy dostawy pojazdów w latach 2019-2022. Umowa ma być podpisana jeszcze w br., lub w pierwszym kwartale przyszłego roku. W ramach zamówienia podstawowego planuje się zakup 473 pojazdów w wersji skrzyniowej, kolejne 415 może trafić do wojska w ramach prawa opcji. Spośród tych ostatnich, 302 to samochody w wersji skrzyniowej, a pozostałe będą mogły stanowić podstawę do zabudów specjalistycznych.
Oprócz tego umowa ma obejmować pakiet logistyczny. Wykonawcą kontraktu ma być spółka Jelcz Sp z o.o., należąca do Grupy HSW i PGZ.
IU zdecydował się na negocjacje z jednym wykonawcą, bo chodzi o kontynuowanie dostaw sprzętu znajdującego się już na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Jak czytamy w ogłoszeniu o dobrowolnej przejrzystości ex ante, zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE: „Pozyskanie pojazdów innej marki, ze względu na ich niekompatybilność, spowoduje konieczność tworzenia nowego systemu zabezpieczenia eksploatacji, zgromadzenia technicznych środków materiałowych na potrzeby użytku bieżącego, jak również zapasu wojennego, zakupu urządzeń diagnostycznych oraz warsztatowych, przeszkolenia instruktorów i mechaników, a także nowego wyposażenia bazy dydaktyczno-szkoleniowej. W efekcie przełoży się to bezpośrednio na duże trudności natury technicznej oraz logistycznej w użytkowaniu i utrzymaniu przedmiotowego sprzętu.”.
Samochody Jelcz 442.32 są wprowadzane w Wojsku Polskim w celu zastąpienia pojazdów Star 266 i 660. Pierwsza umowa na ich dostawy podpisana została jeszcze w 2013 roku. W jej ramach pozyskano 910 pojazdów, za 674 mln zł. Drugi kontrakt, zawarty m.in. z myślą o formowanych Wojskach Obrony Terytorialnej obejmował maksymalnie 500 pojazdów, w tym 97 w ramach zamówienia gwarantowanego i 403 w ramach prawa opcji.
/defence24.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!