Wiadomości

Skarb złotych bizantyńskich monet z VI wieku odkryto w Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Archeolodzy odkryli w zachodniej Turcji skarb złożony z 68 złotych bizantyńskich monet z II połowy VI wieku – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach świątyni Apollina Smintheusa w miejscowości Gulpinar, w dystrykcie Ayvacik w prowincji Canakkale.

Hellenistyczna świątynia Apollina w Gulpinar została zbudowana w okresie ok. 150-125 r. p.n.e. i była jednym z miejsc kultu greckich bóstw w Hamaxitos – mieście założonym w tym miejscu w ok. VIII w. pn.e. i opuszczonym prawdopodobnie w ok. VII w. n.e.

Jak poinformował prof. Coskun Ozgunel, archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, wszystkie monety pochodzą z okresu 550-575 rok i zostały wybite w okresie panowania dwóch cesarzy bizantyńskich: Justyniana I Wielkiego, władcy Imperium Bizantyjskiego w latach 527-565, oraz jego następcy Justyna II, panującego w latach 565-578.

Część monet przedstawia postać cesarza Justyniana I w hełmie i zbroi, dzierżącego w prawej ręce glob z krzyżem, a w lewej ręce tarczę.

Archeolodzy odkryli skarb u podnóża ściany bizantyńskiej budowli podczas usuwania błota i mułu nanoszonego przez intensywne opady deszczu.

Monety będą eksponatami w Muzeum Troi, znajdującym się w Tevfikije w sąsiednim dystrykcie Ezine w Canakkale.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!