Brytyjski urząd statystyczny skorygował w dół tzw. przeciętną oczekiwaną długość życia. Z najnowszych wyliczeń wynika, że dziewczynki urodzone w Wielkiej Brytanii w 2019 r. będą żyły o trzy lata krócej niż sądzono przed pięcioma laty, a chłopcy o ponad dwa lata. Pisze o tym BBC News.
Office for National Statistics w 2014 r. oceniał, że urodzone wtedy dziewczynki będą żyły średnio 93,6 lata. Tegoroczne prognozy są znacznie mniej optymistyczne: przeciętna długość ich życia oceniana jest na 90,4 lata, ma być zatem o trzy lata krótsza niż zakładano pięć lat temu.
Podobnie jest w przypadku chłopców. W 2014 r. oceniano, że przeciętnie będą oni żyli 90,1 lat, w 2016 r. uznano, że nie dłużej niż 89,7 lat, w tym roku prognozuje się 87,8 lat. To ponad dwa lata krócej niż zakładano w pięć lat temu.
Tempo wydłużania się przeciętnej oczekiwanej długość życia w Wielkiej Brytanii spadało już od 2011 r., by po raz pierwszy od 30 lat zatrzymać się w 2018 r. Brytyjski urząd statystyczny uważa, że jest wiele tego przyczyn.
W przeszłości udało się poprawić zdrowie i wydłużyć życie dzięki kampaniom antynikotynowym przekonującym do zerwania z nałogiem palenia tytoniu. Rozszerzono kalendarz szczepień wśród dzieci i zwiększyła się skuteczność leczenia zawałów serca, udarów mózgu oraz nowotworów. Obecnie coraz częstszym schorzeniem jest choroba Alzheimera, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Poza tym coraz większym problemem jest nadużywanie leków.
Wielka Brytania nie jest wyjątkiem. Pod koniec sierpnia 2018 r. „British Medical Journal” opublikował raport, z którego wynika, że w większości spośród osiemnastu najbardziej rozwiniętych krajów, w tym szczególnie w USA i Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat odnotowuje się zahamowanie lub wręcz spadek przeciętnej oczekiwanej długości życia.
Jedna z autorek raportu, Jessica Ho z University of Southern California w Los Angeles zwraca uwagę, że w niektórych krajach już wcześniej dochodziło do okresowego spadku przeciętnej oczekiwanej długości życie, ale nie w aż tak dużym stopniu.
Nauka w Polsce – PAP
Autor: Zbigniew Wojtasiński
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!