Kolejne żubry wyjechały z Polski na Półwysep Iberyjski. Tym razem do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, cztery byki i pięć krów.
Żubry pochodzą z rezerwatu „Żubrowisko” w Jankowicach, który znajduje się na terenie katowickiego Nadleśnictwa Kobiór oraz Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego (województwo świętokrzyskie). Natomiast po przewiezieniu do Hiszpanii trafią do zagrody hodowlanej położonej w Andaluzji na wysokości ok. 600 m n.p.m.
Przygotowania do dalekiej podróży trwały kilka tygodni. Najpierw dokonano wyboru odpowiednich osobników, które następnie poddano stosownym badaniom weterynaryjnym. Z „Żubrowiska” w Jankowicach wyselekcjonowano dwa samce: Plidara i Poludara oraz cztery samice: Poprawkę II, Pomajkę, Porankę i Pomagę. Natomiast z Bałtowa wyjechała Pomarańcza i dwa byki: Pocieszko i Polar II.
Załadunek i transport tak dużych zwierząt jak żubry zawsze jest sporym przedsięwzięciem. W dniu wyjazdu przygotowane wcześniej osobniki zostały odłowione i trafiły do specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyń. Dzięki fachowej opiece pracowników Nadleśnictwa Kobiór, załadunek zwierząt odbył się sprawnie. Żubry zostały na drogę nakarmione i napojone.
Na miejsce do miejscowości Carretera del Santuario żubry dotrą w godzinach południowych w piątek 23 października. Tam, w nowych warunkach, żubry będą się czuły znakomicie. Zagroda w ośrodku hodowli w Andaluzji ma powierzchnię około 1000 ha. Żyją tam m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły, a obszar znajduje się pod ochroną.
Przekazanie żubrów do Hiszpanii odbywa się w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego jednym z głównych celów jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa tych zwierząt niezbędne jest utworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne.
Od początku restytucji żubra z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów, głównie do Niemczech, Francji, Hiszpanii i Czech. Aż 20 żubrów opuściło Europę. Wcześniej przeciętnie z Polski wyjeżdżało pięć zwierząt rocznie. Dzięki projektowi Lasów Państwowych przez dwa lata w świat wysłanych zostało kilkadziesiąt osobników.
Opiekę merytoryczną nad hodowlą w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy.
/lasy.gov.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!