Domek na prerii” (Little House on the Prairie) to słynna powieść Laury Ingalls Wilder, z dużą dozą elementów autobiograficznych. Opowiada o przeżyciach rodziny Ingallsów – Charlesa i Caroline, z córkami – Mary, Laurą i Carrie, którzy opuszczają dom w rejonie miasteczka Pepin w stanie Wisconsin i rusza w podróż, osiedlając się na prerii, niedaleko Independence w Kansas.
Serial nakręcony na podstawie książki był telewizyjnym hitem w wielu krajach, również w Polsce. W Polsce serial został po raz pierwszy wyemitowany w TVP w połowie lat 80 (ok. 1986), w sobotnie poranki. Telewizja Polska nadała wówczas tylko pierwszą serię. Na kolejne emisje trzeba było czekać blisko 10 lat. Tym razem TVP zaprezentowała dwa pierwsze sezony. Kolejne wyemitowały dopiero stacje Polsat 2 (dwukrotnie całość) i Dla Ciebie.
Na cześć autorki ustanowiono w 1954 r. Medal Laury Ingalls Wilder (The Laura Ingalls Wilder Medal) jako nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich autorom, bądź ilustratorom książek dla dzieci, wydanych w Stanach Zjednoczonych, które miały istotny i długotrwały wpływ na literaturę dziecięcą. Ingalls Wilder jako pierwsza została tym odznaczeniem uhonorowana w roku ustanowienia nagrody.
Jednak przed kilkoma tygodniami nazwa medalu została zmieniona na Nagrodę Dziedzictwa Literatury Dziecięcej (Children’s Literature Legacy Award). Książki Ingalls Wilder zostały uznane za „rasistowskie”, „seksistowskie” i „homofobiczne”, gdyż przede wszystkim opisują Indian amerykańskich jako brutalnych „dzikusów”. Nie liczy się fakt, że tak oceniali ich ludzie zachodniego pogranicza, a powieści po prostu pokazują stan faktyczny. Bibliotekarzom nie spodobał się również fragment, który mówi o wykonywaniu „męskich prac”, który uznali za „seksistowski”.
Cenzorzy przyznają, że co prawda (jeszcze) nie zabraniają czytać prac słynnej kronikarki Dzikiego Zachodu, ale wzywają rodziców do krytycznego odbioru i na pewno nie mogą dalej nazywać swojej nagrody imieniem „rasistki”, gdyż kłóci się to z wartościami stowarzyszenia.
Jeżeli tak dalej pójdzie to za niedługo dzieciom w szkołach będzie się wmawiać, że to biali osadnicy skalpowali bezbronnych Indian…
Źródło: dzienniknarodowy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!