Mózgi noworodków ze zdiagnozowanym wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu rozwijają się lepiej, jeśli ich matki podczas ciąży spożywają sok z granatu – wynika z badania zamieszczonego na łamach „PLOS ONE”.
Wstępne analizy przeprowadzone przez naukowców z Brigham and Women`s Hospital w Bostonie (USA) sugerują, że polifenole zawarte w soku z granatu chronią mózg płodu, zapewniając mu lepszą organizację mikrostrukturalną oraz rozwój funkcjonalnych połączeń.
W badaniu uczestniczyło 77 kobiet, u których w 24-34 tygodniu ciąży zdiagnozowano wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR). Do dnia porodu spożywały one codziennie ok. 227 gramów soku z granatu lub placebo, mającego zbliżony smak i kaloryczność.
Okazało się, że matki pijące sok z granatu rodziły dzieci z lepiej rozwiniętym mózgiem. Chociaż noworodki nie różniły się między sobą pod względem parametrów makrostrukturalnych – to te, które w życiu płodowym były wystawiane na działanie polifenoli, miały lepiej rozwinięte niektóre regiony istoty białej (skupisko wypustek nerwowych) i lepiej skomunikowany mózg.
„Nasze badanie dostarcza wstępnego dowodu sugerującego, że ekspozycja na sok z granatu w macicy wywiera ochronny efekt na mózg płodu. Te wyniki gwarantują, że badania nad potencjalnym neuroochronnym efektem polifenoli u dzieci z grupy ryzyka, np. z urazami niedotlenieniowo-niedokrwiennymi, będą kontynuowane” – komentuje współautorka badania prof. Terrie Inder.
O wynikach badania można przeczytać na stronie:
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0219596
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!