Zwiększanie obecności amerykańskich wojsk w Polsce będzie odbywać się stopniowo i nie należy się spodziewać jednorazowej decyzji w tej sprawie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po rozmowach w Pentagonie, Białym Domu i Departamencie Stanu. Według ministra, raport na temat potencjalnego utworzenia w Polsce stałej bazy sił pancernych prawdopodobnie się opóźni.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który kończy dwudniową wizytę w Waszyngtonie, wskazał, że raport Pentagonu o zasadności stworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce „raczej nie będzie gotowy na 1 marca”. Przyznał, że do takiego przekonania doszedł po rozmowach z przedstawicielami Departamentu Obrony.
Jednocześnie, minister bagatelizował znaczenie raportu, którego przygotowanie Kongres zlecił Pentagonowi. Jak stwierdził, „nie ma on kluczowego znaczenia” dla ewentualnego zwiększenia stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
Termin przedstawienia raportu do 1 marca 2019 roku wyznaczył amerykański Kongres w „Ustawie o autoryzacji wydatków na obronę im. Johna McCaina”. Ustawa ta została przyjęta latem ubiegłego roku. Zobowiązuje ona szefa Departamentu Obrony USA do przedstawienia raportu analizującego wszystkie „za i przeciw” dyslokacji bazy wojsk amerykańskich w Polsce. Przewidziany przez Kongres termin 1 marca nie miał charakteru wiążącego prawnie, ale był raczej postulatem Kongresu.
Szef BBN podkreślił, że zasadnicze znaczenie dla zwiększenia stałej obecności sił amerykańskich w Polsce będą mieć prowadzone obecnie intensywne negocjacje z udziałem przedstawicieli Pentagonu i polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. – Prezydent, który jest bezpośrednio informowany i pozostaje w stałym kontakcie z ministrem obrony, chciał znać wizję strony amerykańskiej. Stąd moja wizyta – wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami.
Podczas niespełna dwudniowej wizyty w Waszyngtonie szef BBN rozmawiał z przedstawicielami Pentagonu, Departamentu Stanu i Rady Bezpieczeństwa Krajowego. Odbył także rozmowy w Agencji Obrony Antybalistycznej (Missile Defense Agency, MDA), co jak powiedział, było związane z nadzorowaną przez tę agencję budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Poinformował, że od przedstawicieli MDA otrzymał zapewnienie, iż „nowy termin, czyli – koniec roku 2020 – dla zakończenia inwestycji amerykańskiej w Redzikowie, zostanie dotrzymany”.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego spotkał się także w Waszyngtonie z ekspertami niezależnych ośrodków analitycznych: Rady Atlantyckiej (The Atlantic Council) i ośrodka analitycznego ds. polityki środkowo- i wschodnioeuropejskiej CEPA (Center for European Policy Analysis). Oba te wpływowe ośrodki w swych niedawnych opracowaniach opowiedziały się za zwiększeniem amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!