Polska Wiadomości

Spory spadek liczby Ukraińców pobierających 800+

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich – poinformowała wiceszefowa MEN Joanna Mucha. Dodała, że od początku roku liczba dzieci ukraińskich pobierających zasiłek 800+ zmniejszyła się o 20 tys. Związane jest to z uzależnieniem wypłaty środków z uczęszczaniem do polskiej szkoły.

Spory spadek liczby Ukraińców pobierających 800+ stał się faktem. Od 1 września br., mieszkające w Polsce dzieci tzw. „uchodźców wojennych” zostały objęte obowiązkiem edukacji. Co ważne, połączono go z otrzymywaniem świadczenia rodzinnego 800+ i świadczenia Dobry Start. Błyskawicznie zweryfikowało to ogromną ilość nadużyć, jakie miały miejsce w czasach rządów „sług narodu ukraińskiego” z PiS.

Joanna Mucha wprost poinformowała, że jednym z celów zmian było wykluczenie nieuczciwych Ukraińców, którzy pobierali 800+ nie mieszkając w Polsce. – Od początku roku liczba dzieci pobierających zasiłek 800 plus zmniejszyła się o 20 tysięcy, (…), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800+ spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku – powiedziała. Dodała też, że według nowych danych od września do polskiej szkoły dołączyło 33 tys. nowych dzieci ukraińskich.

Niestety, nie wiadomo czy do odpowiedzialności karnej zostaną pociągnięte osoby, które pobierały 500/800+, nie mieszkając w Polsce. Prawdopodobnie sprawa wyprowadzenia z polskiego budżetu milionów złotych zostanie przykryta głośnym milczeniem.

W 2022 roku w polskich szkołach uczyło się ok. 200 tys. dzieci ukraińskich. W 2023 r. było to już tylko 183 tys. W pierwszej połowie 2024 roku wypłacono świadczenia z programu „Rodzina 800 plus” na rzecz 370,9 tysiąca dzieci obcokrajowców. To o 8,9% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy wsparciem objęto 406,9 tysiąca młodych osób. Mimo spadku liczby uprawnionych, suma wypłaconych środków wzrosła o 60,8%, osiągając 1,689 miliarda złotych. Rok wcześniej w ramach programu „Rodzina 500 plus” wypłacono 1,051 miliarda złotych.

Największą grupę beneficjentów programu stanowiły dzieci ukraińskie, na które w pierwszej połowie 2024 roku przeznaczono 1,438 miliarda złotych. To wzrost w porównaniu do 2023 roku, kiedy suma wypłat wyniosła 927 milionów złotych. Mimo to liczba dzieci z obywatelstwem ukraińskim, którym przyznano świadczenia, zmniejszyła się z 362,7 tysiąca do 315,4 tysiąca. Spadek ten należy tłumaczyć powrotem części „uchodźców wojennych” do kraju pochodzenia, lub ich emigracją socjalną do innych państw UE.

NASZ KOMENTARZ: Paradoksalnie, rosnące koszty życia w Polsce mogą przysłużyć się do dalszych wyjazdów Ukraińców z Polski. Jak widzimy, nawet w tej przykrej dla naszych kieszeni informacji, mogą kryć się pozytywy.

Polecamy również: Kanadyjska policja tworzy fejk-konta do śledzenia działaczy pro-life

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!