Święty Junipero Serra, franciszkanin, wieku 36 lat – jak czytamy na portalu Radia EM – rozeznał, że powinien udać się na misje i tak w 1749 trafił do Nowej Hiszpanii. Przez następne 20 lat pracował wśród Indian, nauczał w ich narzeczu, budował kościoły i stacje misyjne. Kiedy w roku 1767 jezuitów wydalono z Kalifornii, prowadzone przez nich misje powierzono franciszkanom. Mianowany ich przełożonym, ruszył z czternastoma towarzyszami do Dolnej Kalifornii. I tak począwszy od roku 1769 na mapie późniejszych Stanów Zjednoczonych pojawiły się: San Diego, San Carlos de Monterrey (stolica Kalifornii), San Antonio, San Juan Capistrano, Santa Clara i ostatecznie San Francisco. Święty Junipero Serra bywa więc nazywany apostołem Kalifornii.
Activists just toppled the Junipero Serra statue in Golden Gate Park here in San Francisco
Now they’re onto Francis Scott Key, slave owner and writer of the Star Spangled Banner pic.twitter.com/Ykv0hFMZvK
— Joe Rivano Barros (@jrivanob) June 20, 2020
A co burzycielom pomników przeszkadza postać Miguela Cervantesa, hiszpańskiego pisarza, który z niewolnictwem miał tyle wspólnego, że sam był przez pewien czas niewolnikiem?
Zniszczony pomnik Miguela Cervantesa w San Francisco. Hiszpański pisarz, żołnierz walczący pod Lepanto, miał tyle wspólnego z niewolnictwem, że w latach 1575-80 był niewolnikiem w muzułmańskim Algierze. https://t.co/i1G4ky4rM0
— U77❌ (@robert_ulrich77) June 20, 2020
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!