Sześćdziesiąt procent wyborców chce, aby Szwecja przyjmowała mniej uchodźców niż obecnie, wynika z przeprowadzonego badania opinii publicznej. Jednak wciąż jeszcze więcej osób uważa, że imigracja jest ogólnie korzystna dla Szwecji. Ci, którzy uważają ją za szkodliwą, wciąż pozostają w mniejszości, chociaż liczba tych ostatnich znacząco wzrosła.
Sześć na dziesięć osób, które wzięły udział w ankiecie, przeprowadzonej przez firmę badawczą Ipsos dla gazety Dagens Nyheter, stwierdziło, że Szwecja powinna przyjąć mniej uchodźców niż przyjmuje obecnie.
41 procent stwierdziło, że wolałoby, aby przyjmowanie zdecydowanie mniej uchodźców, a 19 procent opowiadziało się za tym, by przyjmować nieco mniejszą ich liczbę. 12 procent natomiast odpowiedziało, że uważają, iż Szwecja powinna przyjąć więcej uchodźców niż obecnie.
Kiedy w 2015 r. przeprowadzono taką samą ankietę, a było to przed szczytem napływu uchodźców do Europy, co miało miejsce w tym samym roku, 36% respondentów stwierdziło, że chciałoby zmniejszyć liczbę uchodźców przyjętych przez Szwecję wobec 26%, którzy chcieli jej zwiększenia.
– Jest to dramatyczna zmiana, spowodowana między innymi tym, że działo się to zbyt gwałtownie – powiedziała Marie Demker, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Dagens Nyheter w Göteborgu.
W najnowszym sondażu zmieniło się również postrzeganie wpływu imigracji na Szwecję. Odsetek respondentów, którzy powiedzieli, że imigracja ogólnie pozytywnie wpływa na Szwecję, skurczył się z 63 do 44 procent, podczas gdy odsetek tych, którzy twierdzili, że imigracja jest zasadniczo szkodliwa dla całego kraju, wzrósł z 13 do 31 procent. Ankieta została przeprowadzona w dniach 9-19 lutego br.
Six out of ten voters in Sweden want fewer refugees: poll https://t.co/w0YlFE50kn
— Voice of Europe (@V_of_Europe) 21 kwietnia 2018
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!