W poniedziałek (20 lutego br.) o godz. 08.00 na terenie lotniska Warszawa-Bemowo, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej będzie obserwował szkolenie 18. pułku przeciwlotniczego z 18. Dywizji Zmechanizowanej, prowadzone w ramach sprawdzenia procedur dyslokacji systemu tzw. „Mała Narew” w Siłach Zbrojnych RP.
18 Pułk Przeciwlotniczy z Zamościa to nowo formowana jednostka wojskowa wchodząca w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec. Formowanie 18 Pułku Przeciwlotniczego rozpoczęło się w 2021 roku. Żołnierze pułku współpracowali już z sojusznikami z USA i Wielkiej Brytanii, którzy przywieźli do Polski system Sky Saber. Wciąż otrzymują także nowy sprzęt. 18 Pułk Przeciwlotniczy będzie wyróżniał się zdolnością do tworzenia wielowarstwowej ochrony przeciwlotniczej. Docelowo pułk będzie miał zdolność tworzenia nad ugrupowaniem bojowym “parasola ochronnego” składającego się z trzech warstw. Za każdą z nich będzie odpowiadał inny system uzbrojenia. Dlatego trzonem jednostki będą trzy dywizjony przeciwlotnicze wyposażone w zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu (Piorun, Poprad), krótkiego zasięgu “Narew” i średniego zasięgu “Wisła”.
Realizowane na lotnisku Warszawa-Babice szkolenie ma na celu sprawdzenie procedur związanych z możliwością przemieszczania się i operowania poza miejscem stałej dyslokacji systemu tzw. „Mała Narew”. Ćwiczenia w Warszawie stanowią element weryfikacji procedur wzmacniania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej stolicy. Równolegle ze szkoleniem żołnierzy 18 pplot trwa proces szkolenia specjalistycznego żołnierzy 15 pplot, co przełoży się na skrócenie czasu wdrożenia drugiej jednostki ogniowej systemu w Siłach Zbrojnych RP niezwłocznie po jego dostarczeniu, przewidywanym w czerwcu br.
Projekt „Mała Narew” jest ważnym elementem budowanego systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To nowoczesne systemy rakietowe zdolne zwalczać jednocześnie liczne zagrożenia z powietrza. Zakłada budowę zdolności rakietowych krótkiego zasięgu w oparciu o istniejące w Siłach Zbrojnych RP elementy, takie jak stacje radiolokacyjne, urządzenia kierowania uzbrojeniem, wyrzutnie, samochody transportowo-załadowcze oraz rakiety produkcji brytyjskiej – pociski rodziny CAMM. Tempo realizacji tego projektu oraz jego efekty stanowią dowód doskonałej współpracy wojskowo – przemysłowej, z udziałem brytyjskiego partnera strategicznego.
/Ministerstwo Obrony Narodowej/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!