Wiadomości

Szwecja: Nie żyje Lars Vilks, o którym było głośno za sprawą karykatur Mahometa i gróźb ze strony islamistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę w wypadku samochodowym w Markaryd w południowej Szwecji zginął szwedzki rysownik i rzeźbiarz Lars Vilks. W 2007 r. opublikowano karykaturę Mahometa, której był autorem, po czym islamiści wielokrotnie grozili śmiercią. Vilks był celem wielu ataków, z tego też powodu od niemal 14 lat w codziennym życiu towarzyszyła mu ochrona.

Szwedzka policja, polnformowała, że w wyniku zderzenia ciężarówki z samochodem oprócz artysty zginęło również dwóch ochraniających go policjantów. Kierowca tira jest ranny. „Nie jest jasne, jak doszło do wypadku, ale na razie nic nie wskazuje, aby zamieszany był ktokolwiek inny” – podano w komunikacie policji.

Lars Vilks urodził się w Helsingborgu jako syn Szwedki i Łotysza. W 1987 roku zdobył stopień doktora historii sztuki na Uniwersytecie w Lund. W latach 1988-1997 pracował w norweskiej Narodowej Akademii Sztuki w Oslo. Od 1997 do 2003 roku wykładał teorię sztuki w Narodowej Akademii Sztuki w Bergen.

Pomimo aktualnego wykształcenia wyższego Lars Vilks był artystą-samoukiem. W latach 70. XX wieku zajął się malarstwem zaś od 1984 roku skupił się na tworzeniu niepowtarzalnych rzeźb, które były jego znakiem rozpoznawczym. Pierwszą z rzeźb było Nimis. Vilks należał do nurtu artystów konceptualnych, którzy bardziej niż na formie i treści swoich dzieł skupiają się na osobie samego artysty. Na wiosennej wystawie w Vikingsbergu zaprezentował jako dzieło sztuki samego siebie, zaś na jesiennej wystawie Stowarzyszenia Sztuki Skanii jako rzeźbę przedstawił swój samochód.

W 1980 roku Lars Vilks stworzył na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg, położonego w Skanii, dwie gargantuiczne rzeźby, Nimis i Arx, zbudowane w całości z drewna wyrzuconego na brzeg przez morze. Obszar, na którym stoją rzeźby, został przez Vilksa w 1996 roku ogłoszony niepodległym państwem o nazwie Ladonia. Rzeźba Nimis została sprzedana Josephowi Beuysowi w celu obejścia szwedzkiego prawa budowlanego i uniknięcia procesu o budowę bez zezwolenia. Obecnie Nimis należy do innego artysty konceptualnego, Christo. Umowa kupna-sprzedaży dzieła jest obecnie eksponatem w Szwedzkim Muzeum Szkiców.

Vilks scharakteryzował swoje umiejętności w zakresie rzeźbiarstwa jako ograniczone, i choć jego artystyczne pomysły mogą być postrzegane jako charakterystyczne dla szwedzkich artystów konceptualnych jego pokolenia, przez większość swojej kariery pozostawał on niejako outsiderem szwedzkiej sztuki. Zarówno Vilks jako artysta, jak i jego dzieła są pomijane przez szwedzki establishment artystyczny, który twierdzi, że sztuka Vilksa nie jest interesująca i postrzega ją jedynie jako prowokację. Jedną z niewielu jego prac, które zostały włączone do zbiorów, jest mierząca 160 cm wysokości i ważąca tonę betonowa rzeźba Omphalos, która należy do Moderna Museet.

Długotrwały konflikt Larsa Vilksa z różnymi władzami, spowodowany jego działalnością artystyczną na terenie rezerwatu przyrody Kullaberg, gdzie znajdują się Nimis, Arx i Ladonia spowodowały zainteresowanie mediów, które opisały jego prace jako „zaprojektowane by prowokować”. Sam Vilks, jako teoretyk sztuki, opisywał swoje prace w drugiej i trzeciej osobie. Różne prace Vilksa, jego działania, działania władz, z którymi artysta znajduje się w konflikcie, uwaga mediów wokół niego zostały w całości zebrane w Gesamtkunstwerk. Lars Vilks opisywał siebie jako „grzesznika równych możliwości”. Poza swoimi wyobrażeniami Mahometa, często rysował Jezusa jako pedofila.

/TVP Info, Wikipedia/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!