Wystosowanie zapytania ofertowego (LOR – Letter of Request) stanowi kontynuację procesu pozyskiwania przez wojska rakietowe i artylerii zdolności rakietowych, obejmujących rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km).
Realizacja programu HOMAR będzie odbywać się na podobnych zasadach, jak realizacja programu WISŁA, czyli będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi, z czego podpisanie umów dla pierwszego nowodostarczanego dywizjonu przewidywane jest na przełomie roku, a zakończenie procesu kontraktowania powinno nastąpić do końca 2023 r. lub na początku 2024 r.
W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR, obejmujący przede wszystkim 486 wyrzutni M142 HIMARS, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne.
Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.
Realizacja programu HOMAR zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację wyrzutni M142 HIMARS z polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz jej integrację z podwoziami JELCZ. Planowane jest także pozyskanie technologii dotyczącej wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS oraz przeprowadzenie polonizacji dywizjonowego modułu ogniowego HOMAR zakontraktowanego w 2019 r.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.
***
Umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni bojowych i 2 do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów tego systemu rozpoczną się w br., a same wyrzutnie trafią do Polski w 2023 r.
Wyrzutnie rakietowe HOMAR zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HOMAR będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS.
wojsko-polskie.pl
Fot. źródło Lockheed Martin, U.S. Army
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!