„W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” – poinformował na Twitterze publicysta Piotr Woyciechowski. Portal tvp.info skontaktował się z przedstawicielami placówki, aby potwierdzić te doniesienia. Jak zaznaczyła dyrektor Magdalena Kozera, w szkole rzeczywiście powstała toaleta dla tych, którzy „nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich.”
W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że na czwartym piętrze warszawskiego liceum powstała „nowa łazienka stworzona z myślą o osobach niebinarnych, transpłciowych oraz nieokreślających się”. Aż ciężko było w to uwierzyć, jednak w przeszłości w sieci krążyły już zestawienia szkół „przyjaznych LGBTQ+”, w których właśnie liceum im. Sobieskiego notowało wysokie pozycje. Teraz o sprawie napisał na Twitterze publicysta Piotr Woyciechowski. „To nie fejk” – zaznaczył. „Tego już za wiele. Stop deprawacji młodzieży. Dyrektor Magdalena Kozera do dymisji” – dodał.
Super "postępowa" dyrektor. Proponuję @PiotrW1966 udać się na rozmowę z dyrektor i poinformować, że obecnie środowiska lbgt+ wyróżniają ok. 250 płci – niech otworzy toalety dka wszystkich! Nikogo nie wolno dyskryminować! Proszę być twardym negocjatorem w imię "tolerancji"!
— Barbara Nowak (@Br_Nowak) May 22, 2022
Portal tvp.info zwrócił się więc do dyrekcji szkoły z prośbą o komentarz.
„W ubiegłym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszego liceum w imieniu społeczności szkolnej zwrócili się do Dyrekcji z prośbą o utworzenie toalety dla osób, które z różnych przyczyn nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich” – czytamy w wiadomości przekazanej przez dyrektor LXXV LO im. Jana III Sobieskiego w Warszawie Magdalenę Kozerę.
„Po konsultacjach z nauczycielami i zespołem pedagogiczno-psychologicznym przychyliliśmy się do tej prośby, ponieważ uznaliśmy, że jest to niewielka zmiana, która może mieć istotny wpływ na poprawę komfortu i zdrowia psychicznego naszych uczniów, które uległo w naszej ocenie znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach, zwłaszcza po trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii i nauki zdalnej” – dodano.
W odpowiedzi na pytania portalu tvp.info Kozera zaznaczyła, że „uczniowie potrzebują przestrzeni odosobnienia, w której będą mogli w przerwach między lekcjami odpocząć od szkolnego hałasu i zgiełku, spędzić chwilę w samotności oraz w poczuciu niezakłóconego komfortu i prywatności”.
W dalszej części podkreśliła, że specjalne pomieszczenie nie jest dedykowane wyłącznie osobom niebinarnym i mogą z niego skorzystać wszyscy potrzebujący.
Magdalena Kozera przekazała także, iż w szkole do dyspozycji uczniów pozostają również toalety damskie i męskie, a decyzja o nietypowym zagospodarowaniu jednego z pomieszczeń zapadła „za aprobatą Rady Rodziców”.
Minister Czarnek w rozmowie z TVP INFO jednoznacznie ocenił całą sytuację, zapowiedział też sprawdzenie tego tematu.
– Szaleństwo postmodernizmu, neomarksizmu. Sprawdzimy to, będziemy pytać dyrekcję, czemu służą tego typu akcje. Czy w toaletach, które są w szkole, uczniowie nie mogą załatwiać potrzeb fizjologicznych? Czy potrzeba do tego zupełnie innych toalet? — mówił.
– Polska jest państwem praworządnym i na wszelkie niepraworządne działania pozwalać nie będziemy. Według polskiego prawa w Polsce mamy kobietę i mężczyznę — dodał.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!