Od samego rana kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami w związku z protestem rolników. Zgodnie z zapowiedziami, demonstranci zablokowali ruch przede wszystkim na drogach szybkiego ruchu i w pobliżu miast wojewódzkich.
Trwa ogólnopolski strajk rolników zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Rzecznik związku Adrian Wawrzyniak przekazał, że rolnicy niezmiennie sprzeciwiają się „Zielonemu Ładowi”, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i „dramatycznej sytuacji” w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i realizacji postulatów rolników w organach Unii Europejskiej.
Rolniczy protest, podobnie jak wcześniejsze, polega na blokowaniu dróg lub powolnych przejazdach kolumn ciągników. Miejscami protestu są przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy zbierali się od wczesnych godzin porannych. Według informacji policji łącznie zapowiedziano 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy osób.
W województwie kujawsko-pomorskim blokady rozpoczęły się już w nocy z wtorku na środę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że zablokowane są drogi dk 80, S5, dk10, dk25. Policja zorganizowała objazdy.
Wskazano, że na dk 80 chodzi o odcinek Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Strzyżawa. Na S5 utrudnienia dotyczą odcinka między węzłami Maksymilianowo – Bydgoszcz Zachód. Na dk 10 chodzi o odcinek Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Przyłubie, a na dk 25 o odcinek Koronowo – Bydgoszcz w miejscowości Tryszczyn.
W okolicach Warszawy utrudnienia na drogach są spodziewane w trzech powiatach. Rolnicy będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19. Wcześniej, rano rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.
W powiecie legionowskim zablokowane są ronda w Nieporęcie, Rembelszczyźnie i w Jabłonnie. Na terenie powiatu nowodworskiego przewidziane są blokady w Kazuniu Nowym.
W Strykowie pod Łodzią zablokowana została autostrada A2 w obu kierunkach. W samej Łodzi od godz. 10 nieprzejezdne były skrzyżowanie Szczecińskiej z Aleksandrowską, a pod miastem trasa Kurowice, Wola Rakowa, autostrada A1, Węzeł Łódź Górna, Węzeł Bełchatowski, Koluszki: od ronda ul. Brzezińska do ronda Jana Pawła II do ul. 11 Listopada.
W Gdańsku protest rozpoczął się na placu Solidarności. Następnie od godz. 11.30 uczestnicy zaczęłi przemieszczać się ulicami Nowomiejską, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńską, Okopową przed urząd wojewódzki. Tam mają manifestować do godz. 16.
Od godziny 5 do godz. 19 utrudnienia mają występować w okolicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Całkowicie zablokowane mają być ulice: Jagiellońska, Reymonta i Ligonia, zaś na ulicy Francuskiej przy skrzyżowaniu z Jagiellońską ruch będzie odbywał się cyklicznie.
W Poznaniu i okolicach największych utrudnień należy spodziewać się na S5 i S11. Trasa jest praktycznie nieprzejezdna od węzła Kościan-Północ do węzła Poznań-Ławica. Zjazd z autostrady A2 na węzłach Poznań-Zachód oraz Buk w obu kierunkach jest niemożliwy.
Natomiast w okolicy Wrocławia do utrudnień dochodzi w Kobierzycach, Cesarzowicach, Małuszowie, Kątach Wrocławskich i Jordanowie Śląskim.
Pod Rzeszowem utrudnienia są spodziewane od godziny 8 do 18 na węźle Sokołów Małopolski – droga ekspresowa S19 i droga wojewódzka numer 875 są nieprzejezdne w obu kierunkach.
W Gorzowie Wielkopolskim i okolicach od rana należy spodziewać się blokady na węzłach Południe, Zachód i Północ. Od godziny 10 protest objął ulicę Kasprzaka w ciągu drogi krajowej numer 22. Trasa będzie okresowo blokowana, co oznacza oczekiwanie na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.
Na autostradzie A4 na węźle Opole Zachód (dawne Prądy) blokada ma trwać od godziny 10 do 17.
Drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc mają być blokowane w środę w siedmiu miejscach, m.in. w przy rondzie w Cedzynie, w Wiśniówce, na ul. ks. Piotra Ściegiennego oraz w miejscowości Piaski. Natomiast w czwartek całkowicie zablokowana ma zostać al. IX Wieków Kielc.
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE. Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
Polecamy również: Izraelski reżim nie zamierza słuchać ONZ
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!