Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis pozwalający działać RPO po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. Przepis traci moc po upływie 3 miesięcy.
Jak podkreślił Trybunał, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok TK jest ostateczny.
Panie Adamie @Adbodnar można prosić o RT🙃 pic.twitter.com/lgzMdNqBVW
— PikuśPOL 🇵🇱 📿 (@pikus_pol) April 15, 2021
Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane przez posłów PiS wnioskiem, który trafił do Trybunału w połowie września ub.r. Chodziło o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Normę tę reguluje art. 3 ust. 6 ustawy o RPO. Kadencja rzecznika Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 r.
Bodnar odpowiadał, że w sprawie tego wniosku „można zastanawiać się, czy chodzi o instytucję RPO, czy też o osobę samego Rzecznika”. – Uznanie tego przepisu za niezgodny z konstytucją uruchomi cały szereg negatywnych konsekwencji (…) naruszy stabilność i ciągłość działania tej instytucji – oceniał. Natomiast o uznanie przepisu za niekonstytucyjny w stanowiskach do TK wnieśli Prokurator Generalny i Sejm.
TK: niekonstytucyjny przepis pozwalający działać RPO po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę. Przepis traci moc po upływie 3 miesięcy. pic.twitter.com/LsicLnrgmi
— PAP (@PAPinformacje) April 15, 2021
Czytaj też:
Bodnar o Marcie Lempart: „Wybitna, znana wszystkim aktywistka”
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!