Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii – poinformowała na twitterze Polska Agencja Prasowa.
Wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że na piątkowym posiedzeniu Rady Medycznej z premierem, które rozpoczęło się w południe, część członków zamierza złożyć rezygnację. Rozmówca DGP przekazał, że powodem chęci rezygnacji przez część członków Rady Medycznej ma być fakt, że rząd nie bierze pod uwagę w swojej polityce wszystkich rekomendacji Rady.
Główną przyczyną ma być to, że minister zdrowia i szef rządu nie uwzględniają wytycznych Rady. Chodzi przede wszystkim o wytyczne dotyczące wprowadzenia obowiązkowych szczepień na COVID dla niektórych grup zawodowych, a także jeszcze dalej idących obostrzeń dla Polaków.
Rozmówca DGP twierdził też, że część rekomendacji nie była w ogóle publikowana. Po zagrożeniu dymisjami opublikowano oświadczenie, w którym Rada Medyczna domaga się usunięcia z pełnionych funkcji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Rada wydała oświadczenie, w którym pisze, że „negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych”. To pokłosie wypowiedzi Barbary Nowak o szczepionkach na COVID-19, że “konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone”.
„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych” – napisało 13 członków rady.
Pod oświadczeniem podpisali się: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.
Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii. pic.twitter.com/UEqVL1UrjW
— PAP (@PAPinformacje) January 14, 2022
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!