„Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych” – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.
Kopalnia Turów znajduje się w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, tuż u zbiegu granic trzech państw: Niemiec, Czech i Polski. Kopalnia Turów jest jednym z najważniejszych i największych zakładów przemysłowych w tej części Dolnego Śląska.
W zakres działalności KWB Turów wchodzi głównie górnictwo i wzbogacenie węgla brunatnego, wydobywanie kruszywa i gliny, unieszkodliwianie odpadów i ochrona środowiska przed ujemnymi skutkami działalności górniczej, w tym rekultywacja terenów pogórniczych.
Kopalnia Turów należy do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W 2020 roku minister klimatu Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie węgla brunatnego na kolejne sześć lat. Nie podoba się to Czechom, którzy uważają, że działalność kopalni Turów negatywnie wpływa na tamtejsze tereny, gdzie obniża się poziom wód gruntowych. To właśnie na wniosek Czech TSUE zajął się tą sprawą.
Niemcy otwieraną nowe kopalnie węgla brunatnego, a Polska ma je zamykać z dnia na dzień, bo TSUE tak rozkazuje.
Teraz chyba rozumiecie o co idzie gra w sądownictwie? Chodzi po prostu o pozbawienia Polski prawa do decydowania co się w Polsce dzieje. pic.twitter.com/pwdhl2Vpqf
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) May 21, 2021
Postanowienie TSUE wywołało w Polsce oburzenie:
Czerwonym zaznaczone kopalnie węgla brunatnego oraz dwie wielkie elektrownie w Niemczech na granicy z Polską 🧐 to nie przeszkadza TSUE ale ta mniejsza Polska kopalnia na drugim zdjęciu , którą każą zamknąć natychmiast bo jest konkurencyjna 🧐 pic.twitter.com/2waRDt8Lrm
— Natalia Goldberg (@Natalia64745538) May 21, 2021
A propos dzisiejszej decyzji TS UE odnośnie kopalni w Turowie, to chciałam przypomnieć, że TS UE opowiada się przeciwko budowie #NordStream2 Rzecznik TS UE w opinii sugeruje oddalenie skargi Niemiec w tej sprawie. Jakoś nie kojarzę, by Niemcy się tym przejęły.
— Dominika Cosic (@dominikacosic) May 21, 2021
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!