20 czerwca ma zostać wydane pozwolenie na użytkowanie tunelu, co umożliwia jego otwarcie – poinformował rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Jest szansa, że z inwestycji mieszkańcy i turyści skorzystają jeszcze przed wakacjami. Miasto już szykuje się na zwiększoną liczbę turystów.
„Miastu zależy, aby otwarcie tunelu nastąpiła jak najszybciej po tym terminie” – przekazał PAP rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Urząd Miasta w Świnoujściu zapewnia, że mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać jeszcze przed wakacjami.
W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu.
Całkowita długość inwestycji wynosie 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km, w najgłębszym miejscu znajdzie się 10 m pod dnem cieśniny, która w tamtym miejscu ma 13,5 m głębokości.
Przeprawa pod cieśniną Świny połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska. Dla turystów, ale przede wszystkim mieszkańców, będzie to ogromne ułatwienie, bo nie będą musieli już czekać w kolejce na prom.
Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy przekroczył 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.
Dla Świnoujścia możliwość przeprawy pod Świną to rewolucja. Komunikacyjna, turystyczna, społeczna. Jest radość, ale też dużo strachu i wątpliwości. Czy wyspiarskie miasto zniesie napór turystów i samochodów – zastanawiała się niedawno dziennikarka Wprost.
– Już docierają do nas zapowiedzi zarówno z polskiej, jak i niemieckiej strony, że ludzie przyjadą specjalnie, aby zobaczyć tunel – mówi Piotr Piwowarczyk, szef Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, a miasto szykuje się na wielką fetę. Bo nim tunelem przejadą pierwsze auta, wszyscy chętni będą mogli przez tunel przejść, przebiec albo przejechać rowerem. – Pierwszy i ostatni raz – zapowiada prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, bo potem tunel nie będzie dostępny dla pieszych i rowerzystów.
/wprost.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!