Tureckie siły zbrojne przygotowują się do utworzenia dwóch stałych baz wojskowych w Libii – poinformował turecki portal Yeni Safak.
Prezydent Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) Fajiz as-Sarradż odwiedził właśnie Ankarę i spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Podczas spotkania omawiano kwestię reorganizacji wojsk GNA i przekształcenia ich w regularną armię, czym mają się zająć tureccy doradcy wojskowi.
Jak twierdzi Yeni Safak, feldmarszałek Chalifa Haftar został zasadniczo pokonany, co otwiera przed Turcją drogę do podjęcia prac nad reorganizacją libijskiego wojska, rozpoczęcia działań wiertniczych na polach naftowych, a także do kontraktów na odbudowę zniszczonych w czasie wojny miast. Współpraca wojskowa między GNA i Turcją zostanie nawet pogłębiona.
Obecnie trwają prace związane z porządkowaniem bazy lotniczej al-Watiya i usuwaniem z niej min i pułapek, po czym teren tej jednej z największych baz lotniczych na kontynencie afrykańskim zostanie przekazany Turcji.
Planowane jest rozmieszczenie tam tureckich dronów bojowych, systemów obrony przeciwrakietowej i innego sprzętu. Samoloty bojowe zostaną rozmieszczone zarówno w bazie al-Watiya, jak i w Misracie. Ta druga ma również służyć tureckiej marynarce wojennej.
W ramach koncepcji wspólnych operacji morsko-powietrzno-lądowych, wdrożonej przez tureckie siły zbrojne, turecka armia zorganizowała morską grupę zadaniową u wybrzeży Libii. Okręty bojowe, zwiadowcze, pomocnicze zapobiegały zagrożeniom od strony morza, linia logistyczna działała nieprzerwanie, a elementy lądowe wyposażono w systemy radarowe i wszelkie niezbędne wypsażenie.
Baza w Misracie ma również służyć szachowaniu Grecji, która – według tureckiego portalu – prowokuje konflikty w basenie Morza Śródziemnego, odmawiając uznania umowy morskiej między GNA a Turcją. Turcja wydobywa również najwięcej ropy w pobliżu Misraty. Obecność tureckich okrętów wojennych jest więc uważana za niezbędną dla bezpieczeństwa działań wiertniczych w regionie.
🔸 TSK yakında sondaj faaliyetlerine de başlanacak Libya’da kalıcı 2 üs kurma hazırlığında.
🔸 Hava araçları için Vatiye'nin, gemiler için ise Misrata Limanı'nın Türkiye'nin kullanımına verilmesi planlanıyor.https://t.co/EVq1UBYbWX
— Yeni Şafak #EvdeKal🏡 (@yenisafak) June 12, 2020
Czytaj też:
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!