Jak już wielokrotnie pisaliśmy, mocno iskrzy na linii Baku – Teheran. Do regionów przygranicznych Iran wysłał ogromną ilość wojska. Oficjalnie chodzi o ćwiczenia, ale towarzyszy temu ostra kampania medialna wymierzona we władze Azerbejdżanu i jej prezydenta.
Wzrost napięcia w relacjach irańsko-azerbejdżańskim nastąpił w związku z ustanowieniem przez Azerbejdżan punktu kontrolnego (w jego granicach) na drodze Gafan-Goris, z której korzystają irańskie ciężarówki zdążające do Armenii i Górskiego Karabachu. Służby Azerbejdżanu aresztowały dwóch obywateli Iranu – kierowców ciężarówek. W reakcji na to irański MSZ zażądał natychmiastowego uwolnienia aresztowanych i zaprzestania nękania irańskich kierowców.
W kierunku granicy irańsko-azerbejdżańskiej ruszyły kolumny wojskowe. Na drogach prowadzących w kierunku granicy zaobserwować można było pojazdy opancerzone, czołgi, transportery opancerzone, artylerię lufową i wyrzutnie rakietowe. Wśród tych ostatnich są wielolufowe wyrzutnie rakietowe oraz wyrzutnie rakiet kierowanych kierowanych i balistycznych. Drony i śmigłowce przelatują nad obszarami granicznymi. Tak to, co się dzieje, skomentował w rozmowie z Agecją Anadolu w dniu 27 września prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev:
Informacje prasowe w Iranie zdominował dziś jeden temat – konieczność powstrzymania “syjonistycznego” Azerbejdżanu. Kraj ten, podobnie jak i Turcja, przedstawiany jest jako wróg Iranu i jako narzędzie w rękach Izraela. Tu trzeba wiedzieć, że oskarżanie biorący6ch udział w protestach Turków, Kurdów, Beludżów, Arabów, a także państw, z którymi aktualnie Iran ma pieńku, o sprzyjanie Izraelowi stanowi swoisty rytuał.
Prasa w Iranie zdominowana została dziś przez jeden temat – konieczność powstrzymania "syjonistycznego" Azerbejdżanu pic.twitter.com/zojf2TyFBM
— Wojciech Kempa (@wojciech_kempa) October 2, 2021
Wydaje się. co zresztą podkreślają miejscowi analitycy, że władze Iranu postanowiły “podpiąć się” pod operację w syryjskim Idlibie, a być może wręcz zostały do tego zainspirowane. Ale czy do niej dojdzie? Tego na ten moment nie wiemy. Wczoraj rosyjskie lotnictwo przeprowadziło tam kilka uderzeń, mocno biła też w stanowiska protureckich bojowników artyleria syryjskich sił rządowych, ale dziś na froncie syryjskim panuje cisza.
Dla Iranu bliska współpraca państw tureckich, a w szczególności Turcji i Azerbejdżanu, stanowi poważne wyzwanie – mniej więcej jedną czwartą mieszkańców Iranu stanowią Turcy. W większości zamieszkują oni region Południowego Azerbejdżanu, graniczący zarówno z Turcją, jak i z Azerbejdżanem.
Wojna o Górski Karabach wyzwoliła w nich wielką falę solidarności z rodakami z północy, co wzbudziło z kolei ogromny niepokój wśród Persów, którzy stanowią niewiele ponad połowę ludności kraju. Na kryzys ekonomiczny w Iranie i wywołane nim protesty nakładają się więc także konflikty etniczne.
A jeśli Putin nie da zielonego światła dla operacji w Idlibie? Iran może mieć poważny problem…
Na murach budynków w miastach Południowego Azerbejdżanu zobaczyć można napisy wyrażające solidarność z Północnym Azerbejdżanem, także w mediach społecznościowych roi się od akcji przeciwko Teheranowi. Na twitterowym koncie Tractora Tebriz, czołowej drużyny piłkarskiej ligi irańskiej, na której mecze przychodzi nawet 80 tysięcy widzów, możemy przeczytać, że ojczyzna jest po tej i po tamtej stronie rzeki Araks, dziś stanowiącej granicę między Iranem i Azerbejdżanem. “Azerbejdżan jest jeden” – podkreślono:
Arazın o tayıda bu tayıda mənim doğma el obamdır, elin o başı bu başı olmaz.
AZƏRBAYCAN Birdir.pic.twitter.com/VUfQtNgDiw— TRACTOR FC (@TractorOfficial) October 1, 2021
Żołnierze irańscy narodowości tureckiej, którzy biorą udział w koncentracji wojsk przy granicy z Azerbejdżanem, zamieszczają w internecie zdjęcia, na których wykonują gest szarego wilka – zaświadczając lojalność wobec… Turków.
عکس یک ارتشی ایران در مانور امروز با بوزقورد 🇹🇷🇦🇿🤌🏼🤌🏼🤌🏼 pic.twitter.com/AONfpZKBDJ
— گونش (@gunashi1) October 1, 2021
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!