Turecki sąd skazał 17 byłych wojskowych na kary wielokrotnego dożywocia za próbę naruszenia porządku konstytucyjnego. 174 osoby otrzymały mniejsze kary więzienia, a 33 uniewinniono. Był to jeden z największych procesów, jakie odbyły się w Turcji w związku z nieudanym zamachem stanu w lipcu 2016 roku.Turecki sąd skazał 17 byłych wojskowych na kary wielokrotnego dożywocia za próbę naruszenia porządku konstytucyjnego. 174 osoby otrzymały mniejsze kary więzienia, a 33 uniewinniono. Był to jeden z największych procesów, jakie odbyły się w Turcji w związku z nieudanym zamachem stanu w lipcu 2016 roku.
Siedemnastu byłych wojskowych, w tym dowódca tureckich sił powietrznych, generał Akin Ozturk, skazanych karę dożywocia, nie będzie mogło ubiegać się o amnestię. Proces w tej sprawie rozpoczął się w maju 2017 roku. Po rozprawie turecki minister sprawiedliwości stwierdził, że oskarżeni otrzymali takie kary na jakie zasłużyli i że sprawiedliwości stało się zadość.
Podczas nieudanego zamachu stanu w Turcji zginęło co najmniej 250 osób. W reakcji na to Ankara przeprowadziła masowe czystki. Aresztowanych zostało prawie 80 tysięcy osób podejrzanych o związki z ruchem Fethullaha Gulena – muzułmańskiego duchownego, którego tureckie władze oskarżają o zorganizowanie puczu.
Ponad 150 tysięcy osób, w tym wojskowi, urzędnicy, sędziowie, nauczyciele i dziennikarze, zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych w wykonywaniu czynności służbowych.
Zachodnie kraje i organizacje broniące praw człowieka ostro krytykowały Turcję za skalę czystek. Wielu twierdziło, że prezydent Recep Tayyip Erodgan wykorzystał sytuację, aby pozbyć się swoich politycznych przeciwników.
/TVP Info/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!