Wygląda na to, że statek badawczy „Oruç Reis” w obstawie okrętów tureckiej marynarki wojennej przybył już w rejon, gdzie mają być prowadzone prace związane z poszukiwaniem gazu.
Jak poinformowano, statki „Oruç Reis”, „Ataman” i „Cengiz Han” będą prowadzić badania w tym rejonie w okresie od 10 do 23 sierpnia. W morze wypłynąć miało też 20 okrętów tureckiej marynarki wojennej, w bezpośredniej bliskości statków badawczych ma ich przebywać siedem. Dziś o godzinie 12.00 w trybie pilnym zbiera się Grecka Rada Bezpieczeństwa Narodowego.
🚢| Oruç Reis ve ona eşlik eden diğer gemilerimiz 2 saat önce uydu sinyaline yakalanmış. NAVTEX ilan edilen bölgeye vardıkları düşünülebilir. https://t.co/G1F9STHNq4 pic.twitter.com/NNe5nHZYpY
— BayBey (@Bay_Bey_) August 10, 2020
Przypomnijmy, że w drugiej dekadzie lipca doszło do gwałtownego wzrostu napięcia w relacjach turecko-greckich. Napięcie sięgnęło zenitu, gdy turecki statek badawczy „Oruç Reis”, eskortowany przez tureckie okręty wojenne, obrał kurs w pobliże greckiej wyspy Kastelorizo. Tam rozpoczął poszukiwanie złóż gazu. Skłoniło to Grecję do postawienia swych sił zbrojnych w stan gotowości bojowej.
Liczne okręty tureckiej marynarki wojennej przystąpiły do patrolowania wód na Morzu Egejskim i we wschodniej części Morza Śródziemnego, na południe od greckich wysp Rodos i Kreta. W morze wypłynęło również wiele okrętów greckiej marynarki wojennej. Ostatecznie, między innymi za sprawą mediacji Angeli Merkel, konflikt udało się załagodzić, a Turcja wycofała okręty oraz statek badawczy „Oruç Reis” ze spornego akwenu.
– Poczekamy chwilę, aby być konstruktywnym – powiedział Ibrahim Kalin, rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, przy czym jak wynika z informacji przekazanej przez polityków hiszpańskich, Turcja wstrzymała poszukiwanie gazu na okres miesiąca.
I oto w takich to okolicznościach 6 sierpnia Grecja zawarła umowę z Egiptem, dzieląc się wodami Morza Śródziemnego. Chodzi o te same wody, którymi wcześniej podzieliły się Turcja i Libia, zawierając analogiczną umowę…
جانب من مراسم توقيع اتفاق حول تعيين المنطقة الاقتصادية الخالصة بين جمهورية مصر العربية وجمهورية اليونان pic.twitter.com/RGd8DdeMtu
— Egypt MFA Spokesperson (@MfaEgypt) August 6, 2020
W odpowiedzi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan następnego dnia oświadczył, że umowa zawarta między Grecją i Egiptem nie jest w żaden sposób wiążąca i że Turcja nie ma zamiaru brać jej pod uwagę w toku jakichkolwiek negocjacji. Dodał, że Grecja okazała się partnerem wiarołomnym, wobec czego Turcja wznawia zawieszone prace wiertnicze.
– Kontynuujemy naszą drogę, stając się silniejszymi dziś, niż byliśmy wczoraj, a jutro będziemy silniejsi, niż jesteśmy dziś – stwierdził Recep Tayyip Erdogan.
Oruç Reis çalışma yapacağı bölgeye ulaştı.https://t.co/n5lPHlycPs
— Turkish Market (@kamerknc) August 10, 2020
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!