Rząd Tuska rozważa wprowadzenie opłaty audiowizualnej, która będzie pobierana przy podatku PIT. Ma ją płacić każdy Polak zamiast dotychczasowego abonamentu RTV, który cechował się niską ściągalnością.
Tusk wprowadzi opłatę audiowizualną. Obecnie abonament RTV w Polsce wynosi 8,70 zł za radio i 27,30 zł za telewizję miesięcznie. Choć nie są to duże kwoty, wielu Polaków nie płaci tej opłaty, co jest zgodne z ogólnokrajowym trendem. Problem polega na tym, że z abonamentu finansowane są media publiczne, a jego niska ściągalność wymusza na państwie dopłacanie do tego systemu. Szacuje się, że rocznie dofinansowanie wynosi od 2 do 3 miliardów złotych.Przez lata pojawiały się różne pomysły na poprawę ściągalności abonamentu. Jednym z nich było powiązanie opłaty z rachunkiem za telewizję kablową. Jednak rozwiązanie to nie zostało wprowadzone. Obecnie rząd rozważa nowy model finansowania mediów publicznych – opłatę audiowizualną.
Podobnie jak w przypadku abonamentu RTV, niektóre grupy społeczne miałyby prawo do zwolnienia z opłaty audiowizualnej. Chodzi o osoby bezrobotne, osoby o niskich dochodach, niepełnosprawnych, rencistów i emerytów.
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!