Kultura Wiadomości

TVP Historia wyemituje film poświęcony drodze życiowej Stanisława Srokowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego drodze życiowej Stanisława Srokowskiego. Zostanie on wyemitowany w TVP Historia: 9.03. godz. 21,40, 10.03. godz. 19,21, 13.03. godz. 14,38.

Stanisław Srokowski, polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta, urodził się 29 czerwca 1936 w miejscowości Hnilcze koło Podhajec. W swoich powieściach: „Ukraiński kochanek” (2008) i „Zdrada” (2009) oraz opowiadaniu „Nienawiść” (2006) nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Na kanwie „Nienawiści” powstał w 2016 roku film pt. Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

W związku z wypędzeniami Polaków z Kresów, jeszcze jako dziecko, przeniósł się wraz z rodzicami do Mieszkowic koło Szczecina. W latach 50. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Dyplomatycznej, jednak wkrótce został skreślony z listy studentów za odmowę wstąpienia do PZPR oraz uczęszczanie na kościelne msze.

W 1955 roku pisarz znalazł zatrudnienie w szkole wiejskiej w Zielinie, gdzie przez rok pracował jako nauczyciel. Na początku lat 60. Stanisław Srokowski ukończył studia na kierunku filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Wkrótce ponownie podjął się pracy w oświacie – został nauczycielem w Technikum Elektroenergetycznym w Legnicy i pełnił tę funkcję przez kilka następnych lat. Do rezygnacji z dalszego nauczania w technikum zmusiły go wydarzenia polityczne związane z Marcem ’68.
Następnie pisarz podejmował się pracy dziennikarskiej.

Przez ponad dekadę był związany z tygodnikiem „Wiadomości”. Przez krótki okres pełnił także funkcję redaktora naczelnego periodyku „Kultura Dolnośląska”. Pracę stracił po ogłoszeniu stanu wojennego. W latach 90. Srokowski na krótko został wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1995 roku objął funkcję redaktora naczelnego we własnym czasopiśmie dla dzieci i młodzieży zatytułowanym „Nowe Twarze”.

Przez wiele lat Stanisław Srokowski angażował się także politycznie. Podczas współpracy z redakcją tygodnika „Wiadomości” utworzył tam NSZZ „Solidarność”. Ponadto był również rzecznikiem prasowym rolniczej „Solidarności” oraz członkiem Solidarności Walczącej. Pisarz pełni także funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej oraz jest jednym z twórców stowarzyszenia polsko-ukraińskiej współpracy o nazwie „Biały ptak”. Za szerokie zasługi Stanisławowi Srokowskiemu zostało przyznane w 2010 roku odznaczenie Krzyża Solidarności Walczącej.

Debiut literacki Stanisława Srokowskiego miał miejsce w 1958 roku. Od tego czasu autor napisał kilka zbiorów poezji, np. „Miłość i śmierć”, „Zjadanie” oraz „Cztery pory domu”, powieści jak „Czas diabła”, „Ślepcy idą do nieba” i „Barbarzyńcy u bram”, a ponadto również zbiory opowiadań oraz publikacji dla dzieci i młodzieży. Pisarz jest także autorem scenariusza do filmu „Przeklęta ziemia”, wyreżyserowanego przez Ryszarda Czekałę.

/merlin.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!