Zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego drodze życiowej Stanisława Srokowskiego. Zostanie on wyemitowany w TVP Historia: 9.03. godz. 21,40, 10.03. godz. 19,21, 13.03. godz. 14,38.
Stanisław Srokowski, polski pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, nauczyciel akademicki i publicysta, urodził się 29 czerwca 1936 w miejscowości Hnilcze koło Podhajec. W swoich powieściach: „Ukraiński kochanek” (2008) i „Zdrada” (2009) oraz opowiadaniu „Nienawiść” (2006) nawiązuje do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach. Na kanwie „Nienawiści” powstał w 2016 roku film pt. Wołyń w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.
W związku z wypędzeniami Polaków z Kresów, jeszcze jako dziecko, przeniósł się wraz z rodzicami do Mieszkowic koło Szczecina. W latach 50. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Dyplomatycznej, jednak wkrótce został skreślony z listy studentów za odmowę wstąpienia do PZPR oraz uczęszczanie na kościelne msze.
W 1955 roku pisarz znalazł zatrudnienie w szkole wiejskiej w Zielinie, gdzie przez rok pracował jako nauczyciel. Na początku lat 60. Stanisław Srokowski ukończył studia na kierunku filologii polskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Wkrótce ponownie podjął się pracy w oświacie – został nauczycielem w Technikum Elektroenergetycznym w Legnicy i pełnił tę funkcję przez kilka następnych lat. Do rezygnacji z dalszego nauczania w technikum zmusiły go wydarzenia polityczne związane z Marcem ’68.
Następnie pisarz podejmował się pracy dziennikarskiej.
Przez ponad dekadę był związany z tygodnikiem „Wiadomości”. Przez krótki okres pełnił także funkcję redaktora naczelnego periodyku „Kultura Dolnośląska”. Pracę stracił po ogłoszeniu stanu wojennego. W latach 90. Srokowski na krótko został wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1995 roku objął funkcję redaktora naczelnego we własnym czasopiśmie dla dzieci i młodzieży zatytułowanym „Nowe Twarze”.
Przez wiele lat Stanisław Srokowski angażował się także politycznie. Podczas współpracy z redakcją tygodnika „Wiadomości” utworzył tam NSZZ „Solidarność”. Ponadto był również rzecznikiem prasowym rolniczej „Solidarności” oraz członkiem Solidarności Walczącej. Pisarz pełni także funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej oraz jest jednym z twórców stowarzyszenia polsko-ukraińskiej współpracy o nazwie „Biały ptak”. Za szerokie zasługi Stanisławowi Srokowskiemu zostało przyznane w 2010 roku odznaczenie Krzyża Solidarności Walczącej.
Debiut literacki Stanisława Srokowskiego miał miejsce w 1958 roku. Od tego czasu autor napisał kilka zbiorów poezji, np. „Miłość i śmierć”, „Zjadanie” oraz „Cztery pory domu”, powieści jak „Czas diabła”, „Ślepcy idą do nieba” i „Barbarzyńcy u bram”, a ponadto również zbiory opowiadań oraz publikacji dla dzieci i młodzieży. Pisarz jest także autorem scenariusza do filmu „Przeklęta ziemia”, wyreżyserowanego przez Ryszarda Czekałę.
/merlin.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!