Policjanci ze Środy Śląskiej zatrzymali pijanego dezertera z Ukrainy, który od kilku miesięcy stosował przemoc wobec swojej konkubiny. Na wniosek Prokuratury Rejonowej mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy.
„Uchodźca wojenny” znęcał się znad partnerką. 20 lipca około godz. 3:40 dyżurny średzkiej jednostki otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonych sąsiadów dotyczące kolejnej awantury dobiegającej do nich z jednego z mieszkań w Środzie Śląskiej. Mundurowi niezwłocznie udali się pod wskazany w zgłoszeniu adres. Na miejscu zastali obywatela Ukrainy, który będąc w typowym dla swojej nacji stanie (nieważkości procentowej), znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką.
Awanturujący się „uchodźca wojenny” został zatrzymany i doprowadzony do Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, gdzie usłyszał zarzuty. Ponadto Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Środzie Śląskiej i wobec mężczyzny został orzeczony najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi za kratkami. Niestety, wszystko na koszt polskiego podatnika.
Jeśli chodzi o obcokrajowców, statystycznie najwięcej osób z zarzutami karnymi w Polsce to Ukraińcy. Obecnie legalnie przebywa ich u nas ok. 1,5 miliona (ok. 1 mln posiada PESEL, a 460 tys. ma ważne zezwolenia na pobyt).
Z kolei uwzględniając liczbę cudzoziemców przebywających w Polsce legalnie, najgorzej w kryminalnych statystykach wypadają Gruzini – obecnie 22 tys. z nich posiada aktualne prawo pobytu, a podejrzanych o przestępstwa jest 901 osób. Dla porównania – Białorusinów z prawem pobytu jest czterokrotnie więcej – 88 tys., a zarzuty ma tylko 277 z nich.
W danych dotyczących ubiegłego roku i 5 miesięcy bieżącego nie podano jednak ogólnej liczby podejrzanych o przestępstwa. Nie wiadomo więc, jaki ogólny procent podejrzanych stanowili obcokrajowcy.
Ukraińcy i Gruzini dominują także w przypadku przemytu nielegalnych imigrantów. Straż Graniczna przekazała w lutym portalowi Kresy.pl, że obcokrajowcy stanowili w ub. roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.
Polecamy również: Izrael uznał agencję ONZ za organizację terrorystyczną
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!