Europa Gospodarka Wiadomości

Ukraina jest największym eksporterem zboża na świecie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl Ukraina jest już trzecim największym dostawcą produktów rolnych do krajów UE i największym na świecie eksporterem zboża – zaznacza portal „Business Ukraine”. Zwraca uwagę, że Ukraina ma potencjał, by odgrywać bardzo ważną rolę na globalnym rynku żywności.

Portal „Business Ukraine” podaje, że Ukraina jest obecnie trzecim największym dostawcą produktów rolnych do krajów Unii Europejskiej i największym na świecie eksporterem zboża. Wolumeny wymiany handlowej rosną w tempie dwucyfrowym, a sektor rolniczy notuje napływ inwestycji. Zdaniem „BU”, Ukraina wygląda na przygotowaną do odgrywania coraz bardziej znaczącej roli w „globalnym bezpieczeństwie żywnościowym”.

 

Dane Komisji Europejskiej z końca czerwca br. potwierdzają, że Ukraina jest trzecim największym eksporterem produktów rolnych na rynki krajów członkowskich UE, za USA (12,9 mld euro) i Brazylią (11,7 mld euro), a przed Chinami (5,9 mld euro). W ujęciu rocznym na dzień 1 maja br. ukraiński eksport rolny do UE wzrósł o 14 proc., osiągając wartość 6,3 mld euro. Awans z 5. miejsca na 3. to m.in. efekt korzyści z umów z Unią w ramach umowy stowarzyszeniowej.

W ostatnich latach ukraińskie produkty rolne zaczęły trafiać do kolejnych miejsc na ziemi, wykraczając poza obszar krajów byłego bloku sowieckiego: do Azji i Afryki. Wynika to m.in. z konfliktu z Rosją i towarzyszących temu sankcji, embarg i innych barier handlowych. Jednak według „BU” to także efekt modernizacji ukraińskiego rolnictwa, dzięki czemu w ostatnich latach osiąga się coraz większe zbiory, z czego coraz więcej może iść na eksport.

„Te ulepszenia stworzyły falę wznoszącą eksportu rolnego, który z dużych ukraińskich portów w Odessie i Mikołajowie wypływa do miejsc na całym globie” – czytamy na portalu.

W okresie od stycznia do maja br. Ukraina wyeksportowała produkty rolne wartości 8,97 mld dolarów, czyli o 21,4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie w 2018 roku. Żywność stanowiła prawie 43 proc. całościowego ukraińskiego eksportu w pierwszych pięciu miesiącach roku. Z tego względu, sektor rolniczy stał się dla Ukrainy kluczowym źródłem przychodów w walucie zagranicznej.

Najwięcej ukraińskiego eksportu rolnego (8,9 proc.) trafiało do Chin – łączna wartość wysłanych tam towarów wyniosła 795 mln dol. Na drugiem miejscu były Indie (8,3 proc., 741 dol.), Egipt (8,2 proc., 737 mln dol.), Turcja (7,6 proc., 684 dol.) i Holandia (7,1 proc., 641 mln dol.). Spośród ważnych rynków europejskich ukraińskie produkty rolne trafiały do Hiszpanii (503 mln dol.), Włoch (333 mld dol.), Polski (301 mln dol.) i Niemiec (250 mln dol.).

Głównym eksportowym towarem rolnym Ukrainy jest zboże – w rocznym cyklu zakończonym 30 czerwca najpewniej była już największym eksporterem zboża na świecie, wyprzedzając Rosję z wynikiem 49,7 mln ton, co oznacza 26-proc. Wzrost w ujęciu rocznym. Wpłynęły na to z pewnością rekordowe ubiegłoroczne zbiory (70 mln ton). Ukraińcy chcą utrzymać jako stały wskaźnik średnio 6 mln ton eksportowanego zboża miesięcznie.

Ukraina nie chce jednak opierać się wyłącznie na zbożu stara się uzyskać dostęp do nowych rynków zbytu. W ubiegłym roku ukraińscy eksporterzy żywności zabezpieczyli sobie dojścia do 85 nowych rynków. Miesiąc temu uzyskano niezbędne certyfikaty umożliwiające eksport mleka i produktów mlecznych do Arabii Saudyjskiej, a wcześniej Katar zezwolił na import mięsa, ryb i produktów mlecznych z Ukrainy.

Obecnym wyzwaniem jest produkcja żywności z większą wartością dodaną, przetwarzaną na miejscu. Według „BU”, zwiększona produkcja na Ukrainie pozwoliłaby temu krajowi na większy udział w końcowych dochodach i na dalsze ożywienie gospodarki. Portal przewiduje, że biorąc pod uwagę m.in. światowe trendy demograficzne, ukraińskie rolnictwo, posiadające bardzo dobre oparcie w świetnych glebach, będzie zyskiwać strategiczne znaczenie w skali globalnej, przyciągając zarazem międzynarodowych inwestorów. Inwestycje te w ostatnich latach wciąż rosną, a na Ukrainie coraz większą rolę odgrywają firmy z zagranicy.

Zaznaczono też, że ekipa nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wspomina o możliwości skończenia z obowiązującym moratorium na sprzedać ziemi rolnej, co otworzyłoby dostęp do „długo oczekiwanego rynku ziemi”. Sprawa ta wywołuje jednak kontrowersje na Ukrainie, w tym także wśród społeczeństwa, m.in. z uwagi na przywiązanie do rodzinnej ziemi.

A wy jak oceniacie możliwości gospodarcze Ukrainy?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!