Europa Polska Wiadomości

Ukraińcy chcą nakręcić film przedstawiający współpracę AK z UPA przeciwko komunistom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już za 10 miesięcy za naszą wschodnią granicą ma się pojawić niezwykły dokument. „Operacja Hrubieszów” to opowieść o tym, jak Polacy walczyli ramię w ramię z UPA. Jak twierdzi reżyser, głównym przesłaniem filmu jest to, że nasze narody powinny pielęgnować braterstwo przeciwko wspólnemu wrogowi, jakim wciąż jest Rosja.

19 grudnia 2017 roku Państwowa Agencja Ukrainy ds. Kinematografii podpisała umowę z firmą „UM-GROUP”. Dotyczyła ona warunków sfinansowania filmu dokumentalnego „Operacja Hrubieszów” przez państwo. Za pośrednictwem Agencji producenci mają otrzymać 3 mln 468 tys. 235 hrywien, co stanowi pełne 100% budżetu filmu.

Scenariusz produkcji został wybrany spośród laureatów X edycji konkursu rozpisanego przez Państwową Agencję Ukrainy ds. Kinematografii. Reżyserem i scenarzystą obrazu jest Witalij Zahorujko, a producentem – Artiom Denisow.

Akcja dokumentu ma skupiać się na wspólnej walce ukraińskich i polskich partyzantów z komunistami w trakcie, a także po II wojnie światowej. Podkreślone zostanie braterstwo i poświęcenie ekranizowanych oddziałów, tak cenne i wartościowe w konfrontacji z zaciekłym zwalczaniem się obu stron w innych miejscach oraz rzezią wołyńską.

Jednym z kluczowych momentów filmu ma być wspólny atak na Hrubieszów w nocy z 27 na 28 maja 1946 roku. Połączone siły WiNi (Wolność i Niezawisłość), która była następczynią rozwiązanej już wtedy Armii Krajowej, oraz UPA uderzyły wtedy na lokalny sowiecki garnizon. Dzięki współdziałaniu udało się uwolnić więźniów politycznych z miejscowego więzienia. Partyzanci również zdołali zakłócić proces przymusowych wysiedleń Ukraińców.

Wedle słów reżysera, głównym przesłaniem filmu ma być to, iż Ukraina i Polska powinny być dobrymi sąsiadami. Jak podkreśla Witalij Zahorujko, odnosząc się do współczesnej sytuacji politycznej:

Powinniśmy być zaufanymi sojusznikami nie tylko dlatego, iż nasze państwa są cywilizowane, ale też dlatego, iż obecnie mamy wspólnego śmiertelnego wroga – agresywną, szowinistyczną Rosję. Mimo że między nami były w przeszłości te wszystkie straszne konflikty, historia zna też i wspaniałe przykłady ukraińsko-polskiego wspólnego braterstwa i dobrych stosunków.

Premiera filmu zaplanowana jest na październik 2018 roku.

W rzeczywistości przytłaczająca większość akowców z terenów, gdzie działała UPA, właśnie ją postrzegała jako głównego wroga. W przeciwieństwie do epizodu, jakim była wspólna akcja oddziałów WiN i UPA na Hrubieszów, przykładów współdziałania AK z oddziałami sowieckimi przeciwko UPA, było na pęczki. Polecamy:

Istriebitielnyje Bataliony

Źródło: twojahistoria.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!