Wszyscy wiedzieliśmy o ogromnej skali kradzieży i korupcji na Ukrainie, jednak tak szokujących wyników kontroli przeprowadzonej przez Pentagon w sprawie pomocy wojskowej, nikt się nie spodziewał. Chodzi o aż miliard dolarów. Sprawę opisał m.in. “New York Times”.
Ukraińcy ukradli pomoc wojskową wartą miliard dolarów. W opublikowanym przez Pentagon raporcie stwierdzono, że prawidłowych procedur, terminów i raportowania nie dotrzymano w przypadku ok. 40 tys. sztuk sprzętu o wartości 1 mld dol. Chodzi m.in. o drony kamikadze Switchblade, pociski przeciwpancerne Javelin oraz pociski przeciwlotnicze Stinger.
-Część z przekazywanych Ukrainie dronów, rakiet i innego zaawansowanego sprzętu nie była odpowiednio śledzona i nadzorowana — poinformował w opublikowanym w czwartek raporcie Inspektor Generalny Pentagonu. Chodzi o aż 40 tys. sztuk sprzętu o wartości miliarda dolarów, które najprawdopodobniej w ogóle nie trafiło do ukraińskiej armii. Wcześniejsze dokumenty na ten temat mówiły o braku dowodów na takie przypadki poza zarzutami dotyczącymi pojedynczych incydentów.
Raport sporządzono na podstawie przepisów, które nakazywały personelowi Urzędu Współpracy Wojskowej z Ukrainą (ODC-Ukraine) przeprowadzić inwentarz wszystkich dostarczonych artykułów z kategorii szczególnie wrażliwych.
Odnosząc się do szokującego dokumentu, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że jest wdzięczny za raport Inspektora, ale zaznaczył, że — co przyznano w raporcie — Pentagon dokonał w ostatnim czasie “postępów” na tym polu.
—Nie ma żadnych dowodów na przekierowywanie broni na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, że to jest środowisko wojenne i są realne ograniczenia dotyczące naszych zdolności, by podliczyć każdy przedmiot, każdy nabój czy pocisk artyleryjski — powiedział bardzo oględnie Kirby, choć nie trudno domyśleć się co ukrył pod zwrotem “przekierowywanie”.
Rzecznik potwierdził też — co zapowiadał już wcześniej — że ogłoszony pod koniec grudnia pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy był ostatnim, który USA są w stanie wysłać bez uchwalenia dodatkowych środków przez Kongres.
W Senacie wciąż trwają negocjacje nad ustawą, która miałaby przyznać administracji prezydenta Bidena ponad 60 mld dol. środków na pomoc Ukrainie. Rozmowy dotyczą reform imigracyjnych, które są warunkiem stawianym przez Republikanów dla zagłosowania za nowymi funduszami dla Ukrainy.
NASZ KOMENTARZ: Wygląda na to, że sygnały płynące z Ameryki Południowej oraz Palestyny o używaniu przez tamtejszych ekstremistów (np. Hamas) amerykańskiej broni z datków dla “walczącej Ukrainy” nie były “teoriami spiskowymi”.
Polecamy również: Ruszył proces Izraela przed Trybunałem w Hadze
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!