Jak możemy przeczytać na portalu kresy.pl Unia Europejska może skierować spór handlowy między Chinami a Litwą do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli znajdzie dowody na to, że Pekin łamie zasady handlu międzynarodowego, poinformowała w piątek agencja prasowa Reutera.
Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reutera, Unia Europejska może skierować spór handlowy między Chinami a Litwą do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli znajdzie dowody na to, że Pekin łamie zasady handlu międzynarodowego.
Chiny naciskają na niemieckiego giganta części samochodowych Continental, aby zaprzestał stosowania komponentów wyprodukowanych na Litwie podaje agencja powołując się na anonimowe źródła.
Komisja Europejska poinformowała, że zbiera informacje, aby dowiedzieć się, co się właściwie dzieje, a następnie podejmie decyzję o dalszych działaniach. „Badamy możliwe kroki w WTO i oficjalną skargę do WTO. Oczywiście, wiele innych kroków jest teoretycznie możliwych” – powiedział dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej.
„Aby zbudować sprawę w WTO, musimy mieć wystarczającą ilość dowodów, więc to właśnie robimy teraz” – powiedział inny rzecznik, dodając, że Komisja jest w kontakcie z władzami na Litwie i innymi państwami członkowskimi, które mogą mierzyć się z podobnymi problemami.
Jak informowano na portalu kresy.pl Litwa zadecydowała o odwołaniu dyplomatów pozostających jeszcze w jej przedstawicielstwie w Pekinie, podał w czwartek portal Delfi. Strona litewska obawia się bowiem o ich bezpieczeństwo. Jednak minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zadeklarował – „Chcę zdecydowanie powiedzieć, że to nie jest zamknięcie ambasady”.
„Nasi dyplomaci wracają na konsultacje ponieważ są różnice opinii między nami i Chinami w sprawie możliwości zmiany nazwy przedstawicielstwa” – powiedział Landsbergis. Strona litewska twierdzi, że władze Chin zażądały zmiany nazwy ambasady Litwy na „biuro chargé d’affaires”. To w dyplomacji szczebel niższy od szczebla ambasadora. Landsbergis odrzucił postulat Pekinu uznając go za sprzeczny z konwencją wiedeńską.
Odwołanie dyplomatów z Pekinu to nie jedyna decyzja litewskich władz, która pogorszy i tak już lodowate relacji z ChRL. Jak napisał w czwartek portal publicznego nadawcy LRT, litewski rząd przygotowuje się do otwarcia przedstawicielstwa handlowego na Tajwanie. Wiceszefowa litewskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziała, że jest już pierwsza decyzja rządu umożliwiają uruchomienie procedury organizacji placówki na wyspie. Początkowo ma ją obsadzać dwóch pracowników.
W roku bieżącym doszło do znaczącego pogorszenia się relacji litewsko-chińskich, po miesiącach nieprzyjaznych wobec Pekinu kroków Litwy. Chiński potentat Huawei został wykluczony z możliwości budowy litewskiego systemu 5G, a miejscowi wykonawcy zaczęli nawet usuwać dotychczas używane w litewskim systemie telekomunikacyjnym elementy dostarczone przez Huawei. Polska filia chińskiego koncernu Nuctech została z kolei wykluczona z możliwości dostarczenia skanerów na litewskie lotniska. Litewska dyplomacja oskarżała Chiny o „dzielenie Europy”, a następnie wycofała się z formatu wielostronnej współpracy Pekinu z państwami Europy Środkowowschodniej 17+1.
W odwecie władze ChRL zadecydowały o obniżeniu rangi relacji dyplomatycznych z Litwą, po tym gdy w Wilnie otwarte zostało przedstawicielstwo władz na Tajpej opatrzone nazwą Tajwan. Zgodnie z prawem międzynarodowym Tajwan jest częścią Chin. Władze w Tajpej są uznawane, jako władze Republiki Chińskiej w nielicznych państwach świata.
Źródło: kresy.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!