Wiadomości

Uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W tłoczni gazu Goleniów trwają uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października. W uroczystości bierze udział między innymi prezydent Andrzej Duda.

– Po wielu latach dyskusji i politycznych sporów wreszcie dokonujemy tego otwarcia gazociągu, który przez dziesięciolecia był polskim marzeniem, tych którzy chcieli i mieli wizję dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, wzmocnienia suwerenności naszego kraju i uniezależnienia od dostaw rosyjskich – powiedział podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe prezydent Andrzej Duda.

– W maju 2020 r. ogłaszałem, że inwestycja budowy gazociągu z szelfu norweskiego rozpoczyna się. Już w najbliższym czasie gaz będzie przez to nowe połączenie transportowany – przypoomniał prezydent Andrzej Duda. – Do Polski gaz przepływa bezpośrednio, a stąd będzie mógł być rozdzielany tam, gdzie będzie potrzebny. Rozpoczynając tę inwestycję, nikt nie spodziewał się, że Rosja zakręci kurek z gazem – dodał prezydent.

– Parę dni temu otwieraliśmy przejście przez Mierzeję Wiślaną, a teraz czynimy kolejny krok ku wzmacnianiu suwerenności naszego kraju. To wielki dzień dla Polski, dla Danii, dla Unii Europejskiej – dla budowania bezpieczeństwa – podkreślił prezydent RP.

– Jesteśmy w momencie geopolitycznego przełomu. Chcemy żyć w pokoju i spokoju z Rosją, ale widzimy, że musimy być zdecydowani i prowadzić działania w kierunku suwerenności. Baltic Pipe jest tego symbolem i wyrazem sprawczości i efektywności – mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Jak poinformowało PGNiG, do końca 2022 r. gazociąg będzie działać z ograniczoną przepustowością, umożliwiającą przesłanie do Polski na zasadach ciągłych ok. 900 mln m sześc. gazu, a PGNiG zamierza wykorzystać całą dostępną w tym okresie przepustowość. Opóźnienie spowodowane jest cofnięciem pozwoleń środowiskowych w Danii w 2021 r. PGNiG podkreśliło, że na przyszły rok spółka posiada zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który „gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w sezonie grzewczym 2022/2023”. Jako pozostałe źródła spółka wskazała wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe.

Natomiast przesyłany przez Baltic Pipe gaz ma pochodzić – zgodnie z informacją PGNiG – z wydobycia własnego w Norwegii oraz z już podpisanych i zabezpieczonych kontraktów z innymi dostawcami działającymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wśród nich jest podpisany w piątek kontrakt na dostawy od 1 stycznia 2023 r. przez 10 lat 2,4 mld m sześc. gazu rocznie od norweskiego Equinora. Gaz z tego kontraktu ma być przesyłany Baltic Pipe.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!