Senat USA zatwierdził prowizorium budżetowe, które ma zapewnić finansowanie działalności rządu federalnego do 8 lutego. Za przyjęciem prowizorium głosowało 81 senatorów, przeciwko – 18. Wkrótce także Izba Reprezentantów USA zatwierdziła, stosunkiem głosów 266 do 150, projekt ustawy kończącej tzw. shutdown, czyli wstrzymanie działalności większości urzędów i instytucji zostanie zakończony. Po podpisaniu ustawy przez prezydenta Donalda Trumpa nastąpiło dalsze finansowanie rządu.
Po uchwaleniu prowizorium przez Kongres prezydent Trump natychmiast je podpisał. „Cieszę się, że demokraci w Kongresie poszli po rozum do głowy i zgodzili się na finansowanie naszego wojska, służb granicznych i programów zdrowotnych dla dzieci” – cytowała oświadczenie prezydenta Trumpa rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders.
We wtorek rząd federalny będzie już mógł w pełni wznowić swoją działalność.
Ustawa, którą wcześniej w poniedziałek przyjął Kongres USA, obok prowizorium budżetowego, zawiera także przedłużenie o sześć lat programu ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci.
Ważność funduszy budżetowych na działalność rządu wygasła o północy z piątku na sobotę i od poniedziałku dziesiątki tysięcy pracowników państwowych zaczęło wygaszać swe czynności służbowe. Nie dotyczyło to jednak najważniejszych sfer publicznych, takich jak ochrona porządku wewnętrznego obrona zewnętrzna, czy transport lotniczy.
Zawieszenie działalności rządu federalnego USA (shutdown) nastąpiło w rezultacie nieuchwalenia przez Senat prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc.
Stanowiący senacką mniejszość Demokraci uzależniali swoją zgodę na uchwalenie nowego prowizorium budżetowego od uwzględnienia w nim środków na ochronę młodych imigrantów o nieudokumentowanym statusie, tzw. dreamersów. Republikanie domagali się natomiast głosowania za odblokowaniem rządu jako warunku dalszych negocjacji w kwestiach imigracyjnych.
W poniedziałek obie partie osiągnęły w Senacie porozumienie w sprawie prowizorium budżetowego zapewniającego finansowanie rządu federalnego do 8 lutego.
Poprzednie zawieszenie działalności rządu USA miało miejsce w 2013 roku. Trwało wówczas 16 dni. Szacuje się, że jeden dzień przerwy kosztuje amerykańską gospodarkę ok. 1,5 mld dolarów.
Źródło: tvp.info
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!