Południowa Karolina to pierwszy stan, w którym wprowadza się prawo uznające jakąkolwiek krytykę Izraela za antysemityzm. Prawo ma być stosowane na stanowych uczelniach. Senacki projekt ustawy wymaga od Komisji ds. Szkolnictwa Wyższego Karoliny Południowej wydrukowania kopii nowej definicji antysemityzmu i rozprowadzenia jej na wszystkich stanowych uczelniach publicznych. Rozwiązanie zostało uznane w Izraelu za „ustawę przełomową”, która doprowadzi do zmian w całych Stanach Zjednoczonych i na świecie.
Nowa ustawa zmienia definicję antysemityzmu klasyfikując jako „antysemickie”, a więc dyskryminujące i niedopuszczalne, wszelkie wypowiedzi krytyczne wobec państwa Izrael nawet jeśli są zgodne z faktami. instytucje akademickie będą zobligowane do stosowania tej definicji przy podejmowaniu decyzji, czy ktoś naruszył politykę szkolną zakazującą dyskryminacji.
Nowe prawo zostało skrytykowane przez Centrum Praw Konstytucyjnych oraz Amerykańską Unię Swobód Obywatelskich (ACLU). „Ustawa ma rzekomo zająć się rosnącym antysemityzmem na kampusach uniwersyteckich, ale uważna lektura pokazuje, że jej prawdziwym celem jest wyciszenie dyskusji na temat praw Palestyńczyków oraz cenzurowanie wszelkiej krytyki polityki rządu izraelskiego. Ta niejasna i rozległa definicja łączy krytykę polityczną Izraela z antysemityzmem, naruszając konstytucyjnie chronioną wolność słowa” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Centrum Praw Konstytucyjnych.
Przeciwnikiem tej regulacji prawnej jest również… autor nowej definicji, Kenneth Stern zatrudniony przez Amerykański Komitet Żydów (AJC) jako ekspert od antysemityzmu. Według Sterna definicja została napisana wyłącznie dla europejskich kolekcjonerów danych, aby mieli wskazówki dotyczące tego, co uwzględnić, a co wykluczyć w swoich raportach na temat antysemityzmu. Według Sterna nowe prawo jest „niekonstytucyjne i nierozsądne” oraz „szkodzi Żydom i ma toksyczny wpływ na uczelnie”.
Ustawa przyjęta przez Senat Południowej Karoliny musi jeszcze uzyskać akceptację stanowej Izby Reprezentantów oraz gubernatora. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.
Źródło: wprawo.pl
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!