Obserwatorium astronomiczne ma powstać do końca I kw. 2021 w gliwickim kompleksie naukowo-biznesowym Nowe Gliwice. Obiekt, który stanie na dachu nowej siedziby firmy pracującej nad satelitą Intuition-1, ma służyć m.in. do nawiązywania z nim dwustronnej łączności.
Jak poinformował gliwicki magistrat, chodzi o gliwicką firmę KP LABS, zajmującą się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego – uczestniczącą w konsorcjum FP Space.
Jednym z głównych projektów utworzonego przez śląskie spółki KP Labs, FP Instruments i Future Processing konsorcjum jest budowa komercyjnego satelity Intuition-1. Celem jego misji ma być prowadzenie obserwacji Ziemi z wykorzystaniem kamery hiperspektralnej i zaawansowanego przetwarzania danych na pokładzie.
Ma to być możliwe dzięki wyposażeniu satelity w niezwykle wydajny komputer, który dzięki sztucznej inteligencji i precyzyjnemu obrazowaniu będzie w stanie rejestrować obraz Ziemi z orbity, przetwarzać zebrane informacje o monitorowanych obszarach i zdarzeniach i wysyłać je do analizy.
Jak wyjaśniają uczestnicy przedsięwzięcia, przetwarzanie danych już na pokładzie to innowacyjny pomysł w porównaniu do obecnie istniejących i budowanych na świecie satelitów.
Pod kątem m.in.tego założenia przygotowano projekt nowej siedziby spółki KP LABS, założonej przez grupę inżynierów związanych z Politechniką Śląską. Spółka działa w Gliwicach od 2016 r.; jej zaprojektowana przez gliwicką pracownię MFA Studio nowa siedziba o powierzchni użytkowej ponad 2,3 tys. m kw. ma być gotowa do końca I kw. 2021 r.
Jak wynika z informacji w biuletynie gliwickiego magistratu, w nowym budynku oprócz klasycznych przestrzeni biurowych znajdą się specjalistyczne pomieszczenia i laboratoria, m.in. planowania i kontroli misji, uczenia maszynowego czy analizy zdjęć satelitarnych oraz cleanrooms, czyli pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych.
Na dachu tego budynku powstanie obserwatorium astronomiczne z kopułą o średnicy 5,5 m oraz zielony taras widokowy. Obserwatorium posłuży do obserwacji nieba oraz nawiązywania dwustronnej łączności laserowej z satelitą budowanym przez specjalistów z KP LABS w ramach projektu Intuition-1.
„Precyzyjną obserwację nieba umożliwi teleskop, który przy pomocy specjalnego modułu ma również pozwolić na nawiązanie komunikacji z satelitą” – wyjaśnił cytowany przez miasto Rafał Żogała z KP LABS.
Zgodnie z informacjami konsorcjum FP Labs sprzed ponad roku, dane z ważącego ok. 10 kg satelity Intuition-1, wyposażonego w zaawansowane przyrządy do obserwacji Ziemi, będą mogły być wykorzystane np. w rolnictwie (np. w klasyfikacji pokrycia gruntów, mapie upraw, mapie gleb czy prognozie plonów), leśnictwie (m.in. w klasyfikacji lasów czy określaniu stanu ich zdrowia) czy ochronie środowiska (np. mapach emisji zanieczyszczeń i analizie zagospodarowania gruntów).
Satelita ma dysponowować mocą przetwarzania umożliwiającą segmentację obrazów hiperspektralnych na orbicie. Pozwoli to m.in. na skrócenie czasu reakcji na monitorowane zdarzenie (jeśli np. satelita „zauważy” pożar lasu, od razu będzie mógł wysłać informację alarmującą).
Satelita Intuition-1 ma trafić na niską orbitę okołoziemską; planowany czas jego wystrzelenia to 2022 r. Projekt ten (na lata 2018-23) realizują: KP Labs i FP Instruments; jest on dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prowadzony przez konsorcjum FP Space program kosmiczny składa się jeszcze z trzech projektów. Realizowane na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej projekty AMMER i SISPARE zakładają wykorzystanie technologii satelitarnych do automatycznego określania jakości wody w zbiornikach wodnych oraz opracowanie rozwiązań algorytmicznych pozwalających na podnoszenie rozdzielczości obrazów satelitarnych.
Członkowie konsorcjum uczestniczyli też w projekcie Politechniki Warszawskiej budowy sztucznego satelity PW-Sat2, którego głównym zadaniem było przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacji w postaci żagla o powierzchni 4 m kw. Satelita został wyniesiony na orbitę na początku grudnia ub. roku na pokładzie rakiety Falcon 9; pod koniec grudnia rozwinął swój żagiel.
Konsorcjum FP Space składa się ze spółek: KP Labs – odpowiedzialnej za oprogramowanie lotne, big data i uczenie maszynowe; FP Instruments – odpowiedzialnej za projektowanie i produkcję urządzeń elektronicznych oraz Future Processing – odpowiedzialnej za rozwój aplikacji obserwacji Ziemi.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!