Ponad 8 tysięcy żołnierzy WOT bierze udział w szkoleniach rotacyjnych, zintegrowanych oraz podstawowych, ponad 500 ochotników wstępuje w szeregi, a 300 kolejnych składa przysięgi, będą też promocje podoficerskie – to wszystko w ten weekend w Wojskach Obrony Terytorialnej.
To jeden z ostatnich szkoleniowych weekendów 2019 roku w WOT. W ramach szkoleń podstawowych, wyrównawczych, rotacyjnych oraz zintegrowanych szkoli się ponad 8 tys. żołnierzy WOT. Szkolenia odbywają się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności, na poligonach i w jednostkach wojskowych.
Trwa też zaciąg do służby. Z kartami powołania do jednostek WOT stawiło się w ten weekend ponad pół tysiąca ochotników. Historyczne – bo pierwsze – powołania miały miejsce na terenie województw, gdzie budowa formacji rozpoczęła się w czwartym – ostatnim etapie. W Szczecinie miał miejsce pobór do 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT, we Wrocławiu do 16 Dolnośląskiej Brygady OT, a w Skwierzynie stawiają się pierwsi ochotnicy, którzy zasilają struktury WOT na terenie województwa lubuskiego.
Pierwsi ochotnicy na terenie województw tzw. „ściany zachodniej” to rezerwiści. Wezmą oni udział w szkoleniach wyrównawczych, potem odbędą serie szkoleń z Mobilnymi Zespołami Szkoleniowymi, aby po zdanych egzaminach zostać instruktorami i przystąpić do szkolenia ochotników w czasie tzw. „szesnastek”, czyli szkoleń podstawowych.
Wspieraj Fundację Magna Polonia!
W Cieszynie przysięgę wojskową złożyli żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT.#Terytorialsi pic.twitter.com/pAwhPbUt4H
— Terytorialsi – Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) December 7, 2019
W ten weekend 300 żołnierzy WOT wypowiedziało też słowa roty przysięgi wojskowej. Uroczystości z tej okazji odbyły się w Cieszynie, Ciechanowie oraz Hrubieszowie. Przysięga w Hrubieszowie będzie połączona z promocją na stopień podoficerski żołnierzy, którzy ukończyli już czwartą organizowaną w tej brygadzie edycję kursu „Sonda”.
133. batalion lekkiej piechoty z Cieszyna będzie drugim, po 131. batalionie z Gliwic, batalionem 13 Śląskiej Brygady OT. Dowódcą cieszyńskiego batalionu został ppłk Sławomir Kożuch. Cieszyński batalion ze względu na teren w jakim będzie działał zostanie przygotowywany do realizacji zadań nie tylko w terenie zurbanizowanym, ale i w środowisku górskim oraz lesisto-jeziornym.
– Mieszkańcy nie tylko powiatu cieszyńskiego, ale także żywieckiego, pszczyńskiego oraz bielskiego będą mogli liczyć na wsparcie swoich żołnierzy gdy tylko zajdzie taka potrzeba – mówił nidawno dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.
Nowoformowany batalion to także dobra wiadomość dla mieszkańców południowej części województwa śląskiego, chcących wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.
– Innowacyjność szkolenia, współdziałanie z innymi rodzajami służb mundurowych oraz przygotowanie do działania w zróżnicowanym środowisku walki jak teren zurbanizowany, lesisto-jeziorny czy górzysty z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego lub wspinaczkowego to tylko nieliczne aspekty szkolenia, które mam nadzieję, że przyciągną ludzi z pasją, chcących uczyć się od doświadczonej kadry zawodowej – spadochroniarzy i uczestników misji poza granicami kraju – powiedział dowódca batalionu ppłk Kożuch.
W Wojskach Obrony Terytorialnej pełni służbę już blisko 24.000 żołnierzy, w tym ponad 20 000 ochotników. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
/wk/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!