Egipscy urzędnicy ds. zabytków starożytności ogłosili w sobotę odkrycie co najmniej 100 sarkofagów sprzed ponad 2500 lat, w tym części z mumiami w środku, i ok. 40 złoconych posągów. Odkrycia dokonano na rozległej nekropolii faraonów w Sakkarze, na południe od Kairu.
Sarkofagi są w idealnym stanie; to “największy skarb” znaleziony w Egipcie od początku roku – informuje agencja AFP.
Kolorowe, zapieczętowane drewniane trumny i posągi sprzed ponad 2500 lat zostały wystawione prowizorycznie u stóp słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze. Znalezisko znajdowało się na głębokości 12 metrów.
Archeolodzy otworzyli sarkofag z dobrze zachowaną mumią zawiniętą w tkaninę. Zrobili zdjęcia rentgenowskie, wizualizując struktury starożytnej mumii i pokazując, jak zachowało się ciało – podaje agencja AP.
Minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani powiedział na konferencji prasowej, że odkryte przedmioty pochodzą z dynastii Ptolemeuszy, która panowała w starożytnym Egipcie przez około 300 lat – od ok. 320 r. p.n.e. do ok. 30 r. p.n.e. i w tzw. późnym okresie starożytnego Egiptu (ok. 664-332 p.n.e.).
Minister zapowiedział przeniesie znalezionych sarkofagów i posągów do co najmniej trzech muzeów w Kairze, w tym do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w pobliżu słynnych piramid w Gizie. Dodał, że władze jeszcze w tym roku ogłoszą kolejne odkrycie na terenie nekropolii w Sakkarze.
“Sakkara nie ujawniła jeszcze wszystkiego, co posiada. To skarb” – powiedział minister podczas ceremonii odsłonięcia sarkofagów.
Odkrycie dokonane na słynnej nekropolii jest ostatnim z serii znalezisk archeologicznych w Egipcie. Od września władze starożytności odkryły co najmniej 140 zapieczętowanych sarkofagów, w większości z mumiami, na tym samym obszarze Sakkary.
Sakkara jest częścią nekropolii w starożytnej egipskiej stolicy Memfis, która obejmuje słynne piramidy w Gizie, a także mniejsze piramidy w Abusir, Dahszur i Abu Roasz. W 1979 r. Memfis wraz z całą nekropolią zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Egipt często zachwala swoje odkrycia archeologiczne w nadziei, że pobudzi branżę turystyczną, która zachwiała się po powstaniu ludowym w 2011 r., w wyniku którego obalono autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. Kolejnym ciosem dla sektora w tym roku była pandemia koronawirusa – zwraca uwagę AP.
/Nauka w Polsce – PAP/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!